Muzaffer komutan Aliyev 7 Şubat’taki seçimle güven tazeleyecek

Azerbaycan’a kaç kez gittim hatırlamıyorum. Her gidişimde yeni bir şey öğrendiğimse muhakkak. En son 21 Aralık 2023’te TÜİB’in organize ettiği Türkiye Azerbaycan İş Formu için oradaydım. İş dünyasının Vatan Savaşı’ndan sonra nasıl çok daha güçlendiğini gözlemledim. Siyasi atmosferin, Karabağ’ın özgürleştirilmesinden sonra nasıl değiştiğine bir kez daha şahitlik ettim.

Savaştan hemen önce, son meclis seçimlerini takip etmek üzere gittiğim Bakü’de, “gençleştirme” harekatının tam manasıyla başarılı olmadığını görüp, yenilenen mecliste eskilerle yenilerin dengesine şahitlik etmiştim.

O günlerde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın Aliyev ile 1’nci Yardımcısı Hanımefendi Mihriban Aliyeva’nın siyasette yeni bir yola girdiğini yazdığımız yazılarla kayıtlara geçirmiştik.

MUZAFFER KOMUTAN ALİYEV’İN ÖNDERLİĞİ PEKİŞTİ

Sonrasında Karabağ’ın özgürleştirilmesi için başlatılan Vatan Savaşı’nda Azerbaycan topyekun birliktelik gösterdi. Devlet ile millet hep birlikte olağan üstü bir zafere imza attı. Aliyev’in önderliği pekişti. Bugün artık Sayın Aliyev muzaffer bir komutan.

Savaşın hemen ardından, Azerbaycan’da devletin kurumsallaşma adımları hızlandı. Kurucu lider Haydar Aliyev’in yolunda adım adım devleti inşa eden İlham Aliyev 30 yıllık Ermeni işgalini sona erdiren muzaffer bir komutan olarak şimdi yeniden seçimlerde Azerbaycan halkının karşısına çıkıyor.

Bir önceki seçimi takip için gittiğim Bakü’de bindiğim bir taksinin şoföründen edindiğim bilgilerden yola çıkarak,“Gelirlerin paylaşımı konusunda atılacak her adım, devlet ile halkı birbirine daha da yakınlaştıracak” demiştim.

Azerbaycan’da, zaferden sonra asgari ücretten tutun da ücretlere kadar bir çok iyileştirme yapıldı. Sos projeler hayata geçiyor. Halkın refahtan aldığı pay her geçen gün artıyor.

Dünyadaki ekonomik durgunluğa rağmen Azerbaycan her yıl büyüyor. Petrol ve doğal gazın yanından tarım ve madencilikte de ilerliyor. Özel sektör bilişimden, bankacılığa her alanda gelişiyor.

Bu arada özgürleştirilen vatan toprakları Karabağ’da imar, iskan ve istihdam alanında hummalı bir çalışma yaşanıyor.

İşte böyle bir atmosferde Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı seçimini bir yıl öne aldı ve 7 Şubat’ta seçime gidiyor.

Rusya’da yaz başında, Amerika’da son baharda seçimler var.

Bu iki emperyal ülkedeki seçimlerin Azerbaycan’ın da içinde bulunduğu büyük coğrafyaya etkileri olacağı muhakkak.

Bunu gören Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, seçimleri bir yıl öne aldı.

Gelecek hafta  Azerbaycan halkı sandık başına gidecek.

Şu ana kadar Aliyev ile birlikte 8 aday var.

Seçimde Aliyev’in yüksek bir oy oranıyla tekrar seçilmesi bekleniyor.

Azerbaycan’daki dostlarımızla yaptığımız görüşmeden de anlıyoruz ki, “Savaşın muzaffer komutanı Aliyev, seçimin de mutlak galibi” olacak.

Böylece, Amerika ve Rusya seçimlerinden önce “güven tazeleyecek” olan Aliyev hem Karabağ’da devam eden, imar, iskan, istihdama dönük çalışmaları daha hızlı tamamlayak…

Hem, Azerbaycan’ın uluslararası arenadaki gücünü pekiştirecek…

Hem de içeride devleti daha da tahkim edecek.

Kardeş Azerbaycan’ın gelecek hafta yapacağı Cumhurbaşkanlığı seçimini şimdiden tebrik ediyorum.

Sayın Aliyev’in halkın çoğunun teveccühünü kazanarak yeniden Cumhurbaşkanı olmasını bekliyorum.

Merhum Haydar Aliyev’in o meşhur sözü, “İki devlet tek millet” şiarının yerine gelmesi için Türkiye- Azerbaycan ilişkilerinin daha da güçlenmesini diliyorum.

Hasan Öztürk

Haber7