Özbekistan`da Kültürel Miras Haftası düzenlenecek

Özbekistan’da, 22-28 Ağustos tarihleri arasında Kültürel Miras Haftası “Özbekistan, yolların ve medeniyetlerin kavşağı: imparatorluk, din, kültür” etkinliği düzenlenecek.

Özbekistan’ın Kültürel Mirasını İnceleme, Koruma ve Teşvik Dünya Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Firdavs Abduhalikov, Özbekistan’ın 22-28 Ağustos tarihlerinde Kültürel Miras Haftası kültürel etkinliğine ev sahipliği yapacağını aktardı.

Olay yerinden haber ayapan KABAR Haber Ajansı muhabiri Tolonbay Kurbanov, haftanın zengin ve ayrıcalıklı programı Taşkent, Termez, Buhara ve Semerkant olmak üzere ülkenin dört şehrinde 15’ten fazla etkinliği kapsayacağını belirtti.

Etkinlik hakkında KABAR Haber Ajansı muhabirine açıklamada bulunan Abduhalikov, şunları kaydetti:

“Her etkinlik, zengin içeriği, kapsamı, özgünlüğü ve rengi ile katılımcıları şaşırtacak. Etkinliğin bilimsel kısmı, çoğu, kaderlerini Özbekistan’ın eşsiz kültürel ve tarihi mirasını incelemekle ilişkilendiren seçkin oryantal alimler için özel olarak derlenen görsel, bilişsel bir programla iç içe geçecektir.”

Kültürel Miras Haftası çerçevesinde Taşkent, Özbekistan Kültürel Mirasının Korunması, Çalışılması ve Yaygınlaştırılması Derneği’nin üçüncü uluslararası kongresine ev sahipliği yapacak. Ayrıca, etkinlik kapsamında, birçok sergi düzenlenecek.

300’ün üzerinde Doğu bilgini, UNESCO uzmanı, Kırgızistan da dahil olmak üzere dünyanın 40 ülkesinden uluslararası medya temsilcilerinin katılacağı etkinlik çerçevesinde ayrıca, UNESCO himayesinde uluslararası konferanslar yapılacaktır.

www.yenicag.info

421