Rusya: “Karabağ’daki Ermeni gruplar silahlarını teslim etmeye başladı”

Rusya Savunma Bakanlığı: Karabağ’daki Ermeni gruplar silahlarını teslim etmeye başladı.

Azerbaycan, Karabağ’daki antiterör operasyonunu bir günde tamamladı. Yasa dışı silahlı Ermeni gruplar, beyaz bayrak çekmek zorunda kaldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Karabağ’da silah bırakan Ermenilerin affedileceğini açıklamıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Karabağ’daki Ermeni grupların silahlarını teslim etmeye başladığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açılamada, Ermeni grupların, 6 zırhlı araç ve 800’den fazla silah teslim ettiği belirtildi.

Ne olmuştu?

44 gün süren İkinci Karabağ Savaşı sonrası Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki sözde rejimin attığı adımlar, tansiyonun yükselmesine neden oldu.

Sözde rejim, son günlerde bulundukları bölgede, Azerbaycan ordusunun mevzilerine yakınlaşmak, kendi mevzilerini pekiştirmek için siper kazma ve farklı istihkam faaliyetleri ve sabotaj girişimleri gibi bir dizi provokasyonlarda bulundu.

Ermeni silahlı gruplar, son birkaç ayda Azerbaycan ordusunun mevzilerine sistematik şekilde ateş açmaya ve arazilere mayın döşemeye devam etti.

Azerbaycan’dan gelen, sözde rejimin feshedilmesi taleplerine rağmen Ermeni güçlerinin kontrolündeki topraklarda, 9 Eylül’de sözde “cumhurbaşkanlığı seçimi” yapılması tansiyonu daha da yükseltti.

Son olarak 19 Eylül’de Hocavent ili Ahmetbeyli-Fuzuli-Şuşa kara yolunda mayının üzerinden geçen Azerbaycan devlet kurumuna ait kamyondaki 2 kişi hayatını kaybetti.

Olay yerine giden polis aracının da başka bir mayının üzerinden geçmesi sonucu 4 polis şehit oldu. Bunun üzerine Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ’da anayasal yapıyı yeniden tesis etmek amacıyla lokal antiterör operasyonu başlatmıştı.

Yaklaşık 24 saatlik operasyonun ardından Azerbaycan’ın talepleri kabul edildi ve ateşkes ilan edildi.