Taşkent`te Süleyman Dağı Müzesi sergileri sunuldu

Özbekistan Cumhuriyeti Bilimler Akademisi Özbekistan Tarihi Devlet Müzesi’nde 20 Kasım’da Süleyman Dağı Ulusal Tarih ve Arkeoloji Müzesi’nin sergileri  sergilendi.

Süleyman Dağı Müzesi’nin sergilerinin sunulduğu etkinliğin açılışına Cumhurbaşkanlığı Muras Uluslararası Fonu Başkanı, Prof. Kıyas Moldokasımov, Kırgızistan’ın Taşkent Büyükelçisi İbragim Cunusov, Kırgız müzesi, Taşkent şehrinin bilimsel ve kamu çevrelerinin yanı sıra yabancı ve yerel medya temsilcilerinin katıldı.

Büyükelçi Cunusov, burada yaptığı açılış konuşmasında, Son yıllarda, özellikle Kırgızistan ve Özbekistan liderlerinin siyasi iradesi sayesinde, iki devlet ile halklar arasındaki işbirliğinin güçlendirildiğini belirtti.

Kırgız diplomat, “İki ülke arasındaki işbirliği politik, ticaret, ekonomik, ulaştırma ve haberleşme, bankacılık ve finans sektörleri, bilim ve teknoloji, endüstri, tarım ve su yönetimi, turizm ve diğer alanlarda dinamik olarak gelişiyor. Bugünkü sergi bu sürecin açık bir kanıtı.” şeklinde konuştu.

Süleyman Dağı Müze Direktörü Sultanbek Abdurahmanov, Kırgız Özbek halkının tarihi ve kültürünün birbirine çok benzediğine işaret ederek, “Oş, Büyük İpek Yolu’nun merkezi şehirlerinden biridir. Oş’ta 3000 yaşında Süleyman Dağı yer alıyor. Zahiriddin Muhammad Babur, “Baburname” adlı kitabında kederle ilgili hatıralarını yazdı. Taşkent sadece Özbekistan’ın başkenti değil aynı zamanda Orta Asya’nın kalbidir. Bu açıdan, bu sergiye bölgesel bir etkinlik denilebilir.” ifadelerine yer verdi.

Yeni Yıla kadar devam edecek olan sergi, gelecek yıl Semerkant sakinlerine kapılarını açacak.

www.yenicag.info

719