Teröristlerin yalanı ortaya çıktı: Görüntülerdeki Afrin değil, Halep’miş! (ÖZEL)

PYD/YPG’li teröristler bir kez daha uydurma bir videoyla dünya basınını kandırmaya çalıştı.

Yeni Çağ Azerbaycan‘ın haberine göre; PKK’lı teröristler, Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin DAEŞ terör örgütüne yönelik düzenlediği hava saldırılarının videosunu Afrin’de çekilmiş yeni görüntüler olarak yutturmaya çalıştılar.

Katar merkezli Al Jazeera kanalının logosuyla çekilmiş (teröristler logoyu gizlemeye çalışsalar da çabaları boşa gitmiş) videodakı yerin Halep olduğu belli oluyor. Görüntülerde logonun üst kısmında Arapça Halep yazıyor. Diğer yandan videoda her kes Arapça konuşuyor.

Yeni Çağ, konuyla ilgili kapsamlı araştırma yaparak görüntülerdeki mekanın Afrin’le hiçbir ilgisi olmadığını ortaya çıkardı. Profesyonel yönetmenler, videodakı bazı detaylarla oynandığının açıkça belli olduğunu belirttiler.

Görüntülerde yanmış arabalar, otobüsler ve onların yanındaki insanlar adete kömür gibi simsiyah. Ama uzmanlar, hava saldırısı sonucu otomobillerin genellikle parçalara ayrıldığını söylüyor. Bu, şu anlama geliyor: Alanda hava saldırısı yapılmamış, güçlü bir yangın çıkmış.

Ayrıca Afrin, zeytin ve badem ağaçlarıyla çevrili. Bu topraklarda çam ağacı yetişmiyor, ama görüntülerde çam ağacı da var.

Söz konusu videonun bir kısmı, Euronews’in Youtube kanalında 15 Nisan 2017’de yayınlanmış. Afrin Operasyonu’ysa 20 Ocak 2018’de başladı.

İşte o görüntüler: