Türk dünyası sanatçılarından birlik vurgusu ve “evde kalın” çağırısı

Türk Cumhuriyetleri Kültür Bakanlarının 1993 yılında kurduğu, Türk Dünyasının ilk uluslararası kuruluşu olan TÜRKSOY’un etkinliklerinde yer alan sanatçılar, özel bir kliple tüm Türk Dünyasına evde kal mesajı verdi.

Her yıl geleneksel olarak TÜRKSOY Nevruz kutlamaları kapsamında bir araya gelerek konserler veren sanatçıların bu seneki turnesi Covid19 salgını nedeniyle iptal olmuştu. Hazırlanan klipte, TÜRKSOY üyesi ülkelerin milli çalgılarını bir araya getiren TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan’ın yanı sıra Türk Dünyasının dört bir yanından projeye katılan solistlere eşlik etti.

Sanatçıların mobil cihazları ile evlerinde kaydettiği görüntüler Ankara’daki TÜRKSOY Genel Sekreterliği’nde bir araya getirildi. Çalışmada 12 ülke yer aldı. TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası eşliğinde Kırgız halk ezgisi Op-Mayda’yı seslendiren Türk Dünyası solistleri Türk Dünyasının birlik ve beraberliğini vurguladı.

Projeye Kazakistan’dan katılan devlet sanatçısı Aygül Kosanova yapmış olduğu açıklamada:‘’Bugün bir arada olamasak da bu projeyle kalplerimizin her zaman bir arada olduğunu dünyaya göstermiş olduk. Biz biriz, beraberiz ve kocaman bir aileyiz. Op Mayda isimli eser bir arada hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu ifade etmekte, değerli sanatçılarla birlikte bu projede yer almaktan büyük menuniyet duydum.’’ diyerek duygularını ifade etti.

Türk dili konuşan ülkelerin geleneksel çalgılarıyla Türk dünyasının etnik ve geleneksel müziklerini dünyaya tanıtmak amacıyla 2016 yılında kurulan TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası, dombra, bağlama, sırnay, şerter, kıl-kobız, tar, kemençe, komuz, kıl-kıyak, kuray, nay, kaval, ağız kopuzu, morin hur, garmon, rubab, topşur, çatgan, doyra, jetigen ve kanun sanatçılarından oluşmaktadır.

TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası bugüne dek, Nevruz kutlamaları çerçevesinde Türk Dünyasının yanı sıra Japonya, Amerika Birleşik devletleri ve İngiltere gibi ülkelerde de başarılı konserlere imza atmıştır. TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası, Türk dili konuşan ülkeler olan Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Türkiye ve Rusya Federasyonu’nun özerk cumhuriyetleri olan Altay, Tataristan, Başkurdistan, Hakas, Tıva, Saha-Yakut’un yanı sıra Moğolistan ve Gagavuz Yeri (Moldova)’nin geleneksel ezgilerini dinleyicilere aktarmaktadır. Orkestra, Türk dünyasının çeşitli ülkelerindeki ünlü müzik ve dans topluluklarında faaliyet gösteren profesyonel solist, dansçı ve müzisyenlerden oluşmaktadır.

www.yenicag.info

634