Uluslararası Kutadgu Bilig Kurultayı

Türk Dil Kurumu tarafından düzenlenen Uluslararası Kutadgu Bilig Kurultayı’nın açılış töreni, 87. Dil Bayramı kutlaması ve TÜRKSOY Resim Sergisi açılışı 26 Eylül 2019 tarihinde Başkent Öğretmenevinde gerçekleştirildi.

Kurultayın açılış törenine Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, Atatürk Kültür Merkezi Başkan Vekili Dr. Zeki Eraslan, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Kıdırali, Azerbaycan Milletvekili Prof. Dr. İsa Habibbeyli ile Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Vekili Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu da katıldı.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Vekili Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu açılış töreninde yaptığı konuşmasında, Yusuf Has Hacip ve büyük yapıtı Kutadgu Bilig’in önemine değinerek eserin yol gösteren bir siyasetname olma özelliğinin yanı sıra her kesime hitap eden bir öğüt kitabı olduğu üzerinde durdu. Prof. Dr. Hekimoğlu, Kutadgu Bilig’i günümüz Türkçesine çeviren merhum Ord. Prof. Dr. Reşit Rahmeti Arat’ı ve geçen ay kaybettiğimiz Bakan Yardımcımız merhum Prof. Dr. A. Halûk Dursun’u da andı.

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin konuşmasında, ilki 87 yıl önce İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleştirilen Dil Bayramı’nın tarihçesine değindi. Prof. Dr. Gülsevin, Türk Dil Kurumu için belirlenmiş amaç ve ilkelerden hareketle 1. Türk Dili Kurultayı’nda dil çalışmalarının kapsam, ilke, yöntem ve tekniklerinin karara bağlandığını belirterek, bir yönergeyle 26 Eylül’ün Dil Bayramı olarak kutlanması kararından söz etti. Kurumun amaçları ve çalışmaları hakkında bilgi veren Gülsevin, 1932’den bu yana Türk Dil Kurumunun aynı amaç ve ilkelerle çalışmalarına devam ettiğini belirtti.

Açılış konuşması yapan TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, Türk Dünyası’nın ortak değerlerinden biri olan Yusuf Has Hacip ve dilimizin şaheseri Kutadgu Bilig’in yazılışının 950. yıldönümü münasebetiyle tertip edilen kurultayda iştirakten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. TÜRKSOY’un bu alandaki faaliyetlerine de kısaca değinen Çakıcı, TÜRKSOY’un, 2016 yılını doğumunun 1000. yılı münasebetiyle Yusuf Has Hacib yılı olarak ilan ettiğini ve yıl boyunca bu önemli Türk büyüğünü bütün Türk Dünyası’nda tanıtmaya yönelik faaliyetler gerçekleştirdiğini belirtti.

Çakıcı, “Kutadgu Bilig gibi bir şah eserin, yüzyıllar önce bir Türk aydını tarafından kaleme alınmış olmasının, Türk milletinin daha o dönemlerde ulaştığı uygarlık seviyesini göstermesi bakımından anlamı çok büyüktür.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından İrfan Gürdal’a, Prof. Dr. Zeynep Korkmaz’a ve Ord. Prof. Dr. R. Rahmeti Arat adına ailesine “Türk Diline Hizmet Ödülü” verildi.

Ödül törenini İrfan Gürdal’ın Türk Dil Kurumu için hazırladığı “Türkçenin Tuğları” adlı albümünden sunduğu müzik dinletisi takip etti. Prof. Dr. Zeynep Korkmaz’ın açılış konferansıyla devam eden tören, TÜRKSOY’un hazırladığı “Türk Dünyası Karma Resim Sergisi” açılışı ile devam etti. Katılımcılar, bu yıl 21’incisi düzenlenen “TÜRKSOY Ressamlar Buluşması” etkinlikleri çerçevesinde Türk Dünyası usta ressamlarının tuvale yansıttığı ve TÜRKSOY arşivine kazandırdığı çeşitli konulardaki resimlerden seçilerek oluşturulan resim sergisini büyük beğeniyle gezdi.

Uluslararası Kutadgu Bilig Kurultayı 26-28 Eylül 2019 tarihleri arasında Başkent Öğretmenevi’nde devam edecektir.

www.yenicag.info

549