Azerbaycan Dışişleri`nden Fransız Bakana TEPKİ

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna tarafından yapılan son derece sorumsuz açıklamalar, bölgedeki mevcut gerçeklikleri çarpıtmaya yöneliktir.” denildi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna`nın Azerbaycan`ın Karabağ bölgesinde gerçekleştirdiği yerel nitelikli antiterör operasyonu ile ilgili sorumsuz açıklamasına tepki verdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, yasa dışı Ermeni silahlı birliklerinin olası askeri provokasyonlarının ve terör eylemlerinin önlenmesi amacıyla Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin egemen topraklarımızda aldığı antiterör önlemleri, uluslararası insani hukuk da dahil olmak üzere uluslararası hukuka tamamen uygun olarak gerçekleştirilmiştir.

Açıklamada, “Fransa’nın, Ermenistan yönetiminin Ermeni silahlı birliklerinin topraklarımızdan çekilmesine ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmemesini, askeri-siyasi provokasyonların yapılmasını, aynı zamanda Ermenistan Başbakanının son 30 yılda bu ülke tarafından desteklenen sözde rejime 2 Eylül’de tebrik mesajı göndermesini kınamak yerine, Azerbaycan’a karşı ifade ettiği görüşler ayrılıkçılık ve Ermenistan içindeki intikamcı güçleri teşvik etmekten başka bir şey değildir.

Fransa’nın, BM Güvenlik Konseyi’nin daha önceki toplantılarında, Azerbaycan’ın yalnız kalmasını sağlama girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanmış olmasına rağmen, bu ülkenin Güvenlik Konseyi’nden bölge hakkında sınırlı bir anlayışa sahip politikası ve mevcut gerçeklerin inkarı için bir kez daha yararlanmaya yönelik girişimi sadece tehlikeli değil, bölgede barış ve güvenliğin tesisine de hizmet etmemektedir.

Azerbaycan, hiçbir zaman sivil Ermeni sakinlerini hedef almamıştır, Ermeni asıllı sakinlerin toplumumuza yeniden entegrasyonu sürecini hayata geçirmeye ve Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası çerçevesinde onların haklarını ve güvenliklerini sağlamaya kararlıdır. Bu bağlamda Fransa’nın, Ermeni sakinlerin mevcut olmayan ‘toplu sınır dışı edilmesi’ yönündeki iddiası, bu ülkenin Azerbaycan’a karşı yeni suçlamalarda bulunması için var olmasını umduğu bir fikirdir.

Tüm yasa dışı silahlı grupların kısa sürede tamamen silahsızlandırılması ve geri çekilmesi, ayrıca yasa dışı sözde rejimin feshedilmesi, merkezi hükümet temsilcileri ile yerel Ermeni sakinler arasında onların Azerbaycan Anayasası çerçevesinde eşit haklara sahip vatandaşlar olarak toplumumuza yeniden entegrasyonuyla ilgili kapsamlı bir diyalog için koşulların yaratılmasının anahtarıdır.

Bunun Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine olumlu katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Ermeni sakinlerle Azerbaycanlı yetkililer arasındaki doğrudan diyalogun, bölgede silahsızlanma ve demilitarizasyonun pratik olarak uygulanmaya başlanmasıyla gerçekleştiği bir dönemde, uluslararası toplumun, özellikle Fransa’nın durum değerlendirmesi yapması, devletlerin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygıya dayanan uluslararası hukuk normlarına uygun olmalıdır.” ifadeleri kullanıldı.