Azerbaycan’da Bayrak Günü coşkuyla kutlanıyor

Azerbaycan’da Devlet Bayrak Günü kutlamaları yapılıyor. Kutlamalar, Dağlık Karabağ’ın sembol şehri Şuşa’nın işgalden kurtarılması dolayısıyla önceki yıllara göre daha coşkulu şekilde gerçekleştiriliyor.

Kutlamalar, Dağlık Karabağ`ın sembol şehri Şuşa`nın işgalden kurtarılması dolayısıyla önceki yıllara göre daha coşkulu şekilde gerçekleştiriliyor.

Başkent Bakü`de halk, kutlamalar için Hazar Denizi kıyısındaki Ulusal Park`a ve 20 Ocak Şehitlerinin defnedildiği Şehitler Hıyabanı`na akın etti.

Ellerinde Azerbaycan ve Türk bayrakları taşıyan vatandaşlar hem Şuşa`nın kurtuluşu hem de Bayrak Günü dolayısıyla birbirini kutladı, sevinç gösterisinde bulundu. Ulusal parkta bayrağı olmayanlara bayrak dağıtıldı.

Şehitler Hıyabanı`nı ziyaret eden vatandaşlar, mezarlara karanfil bıraktı, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez”, “Karabağ Azerbaycan`dır” sloganları attı.

Üç renkli Azerbaycan bayrağı, 9 Kasım 1918`de Azerbaycan Cumhuriyeti hükümeti toplantısında kabul edilmişti.

Sovyetler Birliği`nin dağılmasıyla bağımsızlık elde eden Azerbaycan, cumhuriyet döneminde kabul edilen bayrağı, 1991`de tekrar milli bayrak olarak benimsemişti.

Ülkede 2009`da 9 Kasım günü, Cumhurbaşkanı kararnamesi ile “Devlet Bayrak Günü” ve resmi tatil ilan edilmişti.