Azerbaycan`dan Paşinyan`ın açıklamalarına tepki: “Manipülasyon faaliyetlerinin bir göstergesi”

Azerbaycan Dışişleri Bakanlğından yapılan açıklamada, “Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü lafta destekleyen Ermenistan Başbakanı, Karabağ bölgesinde yaşayan Ermeni asıllı sakinlerin Azerbaycan mevzuatı çerçevesinde yeniden entegrasyonu politikasını da desteklese ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ile egemenliğine yönelik müdahalelerden kaçınsa daha iyi olurdu.” ifadelerine yer verildi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada Azerbaycan’ı bir kez daha ‘soykırım’ yapmakla suçladı. Paşinyan`ın sersem açıklamasına Azerbaycan`dan tepki gecikmedi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, bunu Ermenistan’ın sorumsuz manipülasyon faaliyetlerinin bir ‘göstergesi’ olarak değerlendirdi.

“İhtiyaç olduğu takdirde Ermeni sakinlere yüklerin ulaştırılması için Ağdam-Hankendi yolunun kullanılmasına paralel olarak, Laçın yolu ile hareketin yoğunlaştırılması önerisine karşı çıkan bazı Ermeni temsilcilerinin provokatif adımlarına karşı çıkmak yerine, Azerbaycan’ı Ermeni nüfusu aç bırakmakla suçlayan Başbakan’a şunu hatırlatmak isteriz: Şu anda Azerbaycan Kızılayı tarafından Ağdam-Hankendi istikametine gönderilmiş tırların bölgede Hankendi’ye geçiş için bekliyor. Eğer Ermeni tarafının taşınan yüklere gerçekten ihtiyacı olsaydı, barış güçleri tarafından yolun kapatılmasını talep ederek, bu yüklerin geçişini engellemezlerdi. Ermeni sakinlerin yaklaşımı, Ermenistan’ın ve Ermeni sakinlerin bazı temsilcilerinin ‘insani durum’a ilişkin iddialarının siyasi manipülasyondan başka bir şey olmadığını bir kez daha göstermiştir.” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, Laçın yolunun tek taraflı olarak açılmasının ve Ermeni sakinlerinin kovulması planlarına ilişkin iddiaya ilişkin, şu anda Ermeni sakinlerin Laçın sınır kontrol noktasında her iki yönde de geçişinin sağlandığı ve Azerbaycan tarafının bölgede etnik temizlik politikası uygulamakla suçlanmasının saçma olduğu vurgulandı.

“Herhalde yaklaşık 30 yıl sadece işgal ettiği Azerbaycan topraklarında değil, 1980’li yılların sonuna kadar Ermenistan topraklarında yaşayan Azerbaycanlılara karşı soykırım, toplu katliamlar ve etnik temizlik uygulayan Ermenistan tarafı, her devletin aynı yaklaşımı sergilediğini ve aynı anlayışa sahip olduğunu düşünüyor.

Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü lafta destekleyen Ermenistan Başbakanı, Karabağ bölgesinde yaşayan Ermeni asıllı sakinlerin Azerbaycan mevzuatı çerçevesinde yeniden entegrasyonu politikasını da desteklese ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ile egemenliğine yönelik müdahalelerden kaçınsa daha iyi olurdu.

Ermenistan tarafının ihtilaf sonrası dönemde bölgede oluşan gerçeklikleri doğru değerlendireceğini ve barışın tesisi için Azerbaycan ile müzakerelerde yapıcı bir tavır alacağını umuyoruz.” diye açıklamada belirtildi.