Azerbaycan`ın Gence şehrinde çekilmiş resim ‘Yılın Basın Fotoğrafı’ ödülünü kazandırdı

Türk medyasının en prestijli fotoğraf ödüllerinde 2021 yılının kazananları açıklandı. Sabah Gazetesi Muhabiri Uğur Yıldırım, Azerbaycan’da Dağlık Karabağ Savaşı sırasında çektiği fotoğrafla ‘Yılın Basın Fotoğrafı’ ödülünü kazandı. Yılın Basın Fotoğrafı ödülüne layık görülen karede Ermenistan’ın Karabağ’da Gence kentine yaptığı füze saldırısında bir yakınının ölüm haberini alan kadının acısı yer alıyor. Yıldırım ayrıca, Dağlık Karabağ savaşında çektiği fotoğraflarla Foto Röportaj kategorisinde ‘Yılın Foto Röportajı İkincisi’, Korona sürecinde çektiği yenidoğan bebek fotoğrafıyla ‘Pandemi Fotoğrafı İkincisi’, Azerbaycan’ın Şuşa zaferi ardından yaşanan sevinç fotoğrafıyla da ‘YTB Yurtdışı Türkler Özel Ödülü’nü kazanarak Sabah Gazetesi’ne dört ödül birden getirdi.

36 yıllık geçmişi ile Türkiye’de düzenlenen en köklü fotoğraf organizasyonu olan Yılın Basın Fotoğrafları’nda 2020 yılında yaşanan olaylara damga vuran 5 bin 188 fotoğraf katıldı. Yılın Basın Fotoğrafları 2021’de 7 kategoride 28 fotoğraf ve 7 fotoğraf serisini ödüle layık görüldü. Organizasyon içerisinde ayrıca 2 üniversite öğrencisi Ara Güler Özendirme Ödülü kazanırken Türkiye Güzellikleri Fotoğraf Ödülleri’nde ise 10 eser ödüllendirildi.

Tüm ödül alan fotoğraflar arasından seçilen ve organizasyonun en önemli ödülü olan “Yılın Basın Fotoğrafı” bu yıl Azerbaycan Karabağ’dan bir fotoğraf karesine verildi. Sabah Gazetesi foto muhabiri Uğur Yıldırım’ın kazandığı ödül ile Başkanlığını Coşkun Aral’ın yaptığı TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2021 jürisi yaptığı değerlendirmede, dünya medyasının Karabağ’da yaşananlara kayıtsız kaldığını, bu fotoğrafla Azerbaycan halkının haklı mücadelesine dikkat çekildiği vurgulandı.

Yılın Basın Fotoğrafları 2021 ödüllerine geçen yılın ardından bu yıl ikinci kez “Sıfır Atık Özel Ödülü” verildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen “Sıfır Atık Projesi”nde farkındalığa destek olmak amacı ile “Sıfır Atık Özel Ödülü” Hürriyet foto muhabiri Selahattin Sönmez’in fotoğrafına verildi. Çevre ve Doğa kategorisinde ise İHA foto muhabiri Umutcan İşledici, Adana’daki orman yangını ardından bölgeyi gösteren fotoğrafıyla birinciliğe layık görüldü. Spor fotoğrafları kategorisinde birincilik, evinin çatı katında pandemi şartlarında çalışan sporcu fotoğrafı ile Tolga İldun’un oldu. ABD’de yaşanan ırkçılık karşıtı olaylar da AFP foto muhabiri Kerem Yücel’e Yılın Foto Röportajı Ödülünü getirdi.

Ev sahipliği yaptığı 4 milyona yakın mülteci ile dünyanın bu anlamda en büyük göçmen topluluğunu ağırlayan Türkiye ve çevresinde yaşananlar Yılın Basın Fotoğrafları ödüllerine de yansıdı. Edirne’de Yunanistan sınırında yaşanan olayları aktaran serisiyle İHA foto muhabiri İsmail Coşkun üçüncülük kazandı. AB Özel Ödülü ise çadır kentte oyun oynayan bir çocuğun fotoğrafı ile Hürriyet Gazetesi foto muhabiri Mert Gökhan Koç’un oldu. AP foto muhabiri Emrah Gürel ise Ege’de kurtarılan mülteci çocuk karesiyle AB Özel Ödülü Mansiyonu kazandı. SGDD ASAM Özel Ödülü Milliyet Gazetesi’nden Ozan Güzelce’nin Edirne’de sınırda çektiği fotoğrafa verildi.

Türkiye ve dünyada foto muhabirlerin görsel tarih yazdıklarını dile getiren Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel, “2020 yılı, Türkiye ve dünya için yaşanan olaylarla basın fotoğrafçılığının önemini bir kez daha ortaya koydu. 36 yıldır aralıksız olarak düzenlenen bu organizasyonda Azerbaycan Karabağ’dan tüm dünyayı etkileyen pandemiye, İzmir depreminden Türkiye ve dünyanın yaşadığı mülteci sorununa, ABD’deki ırkçılık karşıtı olaylardan çevre felaketlerine çok geniş bir yelpazede fotoğraflar ödüllendirildi. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Ara Güler Özendirme Ödülü ile gençleri fotoğrafa özendirirken, Türkiye Güzellikleri Fotoğraf Yarışmasıyla ülke tanıtımına katkı sunmayı da başardı” diye konuştu.

Sabah Gazetesi foto muhabiri Uğur Yıldırım ise Yılın Basın Fotoğrafı Ödülü’nü şu sözlerle değerlendirdi:
“Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, 36 yıldır mesleğin en prestijli ödüllerini veriyor. Seçkin bir jüriden bu ödülü almak her foto muhabirin hayali. 2020 yılı ise hepimiz için zorlu ve yaşanan olaylarla zor bir yıldı. 2020 yılında böylesine büyük bir ödülü aldığım için mutluyum. Bu ödülün Karabağ’da çektiğim bir kare ile gelmesi ise benim için çok anlamlı oldu. Azerbaycan’da yaşananları dünyaya duyurmak için birçok meslektaşım görev yaptı. Tüm dünyaya Karabağ’da yaşananları duyurabilmek için çaba harcadık. Bu sesin duyulmasında pay sahibi olabilmek tüm meslektaşlarım adına ayrı bir gurur.”