BDT Dışişleri Bakanları ve Devlet Başkanları Konseyi Türkmenistan`da toplanacak

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Dışişleri Bakanlar Konseyi 10 Ekim Perşembe günü Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta toplanacak.

Taraflar, Bağımsız Devletler Topluluğuna üye olan devlet ilişkilerinin geliştirilmesi, bilgi güvenliğinin sağlanması, uyuşturucu madde kaçakçılığı ile mücadele gibi konu başlıklarını ele alacak.

Dışişleri komitesi toplantısında, yolsuzluk ve terörizmle mücadelede İşbirliği, güvenlik ve hukuk alanında bilgi alışverişinin geliştirilmesi de masada yer alacak.

11 Ekim’de toplanacak olan Devlet Başkanları Konseyi’nin gündemini ise bakanlar düzeyindeki konuların yanısıra ekonomik ve stratejik işbirliği bildirgesi oluşturacak .

Bağımsız Devletler Topluluğu’nun Azerbaycan, Beyaz Rusya, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Rusya ve Tacikistan olmak üzere 9 üyesi bulunuyor.

Siyasi bir birlik olarak kurulan Bağımsız Devletler Topluluğu, üye ülkeler arasındaki ekonomik iş birliği ve ortaklık anlaşmalarıyla, ekonomik bir özellik de kazanmış bulunuyor. Günümüzde topluluk, yaklaşık 240 milyonluk nüfusu, dünyanın toplam doğal kaynaklarının % 25’i ve sanayi potansiyeli ile bir güç merkezi olma özelliği taşıyor.