Cumhurbaşkanı Aliyev ile ABD Dışişleri Bakanı Blinken arasında telefon görüşmesi gerçekleşti

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 1 Eylül’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i telefonla aradı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden 6 Eylül’de yapılan açıklamaya göre, telefon görüşmesinde, Ağdam-Hankendi ve Laçın-Hankendi yollarının açılmasına ilişkin konular hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan ile Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde oluşturduğu ve desteklemeye devam ettiği sözde ayrılıkçı rejimin, kasıtlı olarak Ağdam-Hankendi yolunun açılmasına izin vermediğini, bu yolun kullanılmasını engellemek için yapay engeller oluşturduğunu söyledi. Ermenistan’ın Uluslararası Kızılhaç Komitesi aracılığıyla söz konusu yol ile yüklerin taşınması konusunda varılan ön anlaşmayı reddettiğini vurgulayan Aliyev, Ağdam-Hankendi yolunu kullanmayı bu şekilde reddetmenin siyasi bir manipülasyon olduğunu ve bu bölgede insani kriz veya gıda krizi olduğunu iddia etmenin kasıtlı bir yalan olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Aliyev, Ağdam-Hankendi yolunun açılmasının ardından Azerbaycan’ın gümrük ve sınır kontrol rejimi kuralları uygulanarak Laçın-Hankendi yolunun da açılabileceğini, ayrılıkçılığın her türlü tezahürünün Azerbaycan devleti tarafından kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın, Azerbaycan tarafıyla mutabakata varmadan insani amaçlı olduğunu iddia ettiği yükleri Azerbaycan’ın Laçın sınır kontrol noktasına getirmesinin Azerbaycan’ın içişlerine müdahale, toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygısızlık olduğunu, Ermenistan’ın bu politikasının barış anlaşması müzakerelerine ciddi şekilde zarar verdiğini söyledi.

Aliyev, Azerbaycan Kızılayı aracılığıyla söz konusu bölgeye gıda sevkiyatının yapıldığını ancak yasa dışı bölücü rejimin bunu reddettiğini belirtti.

Aliyev, Azerbaycan’ın Karabağ’daki Ermeni nüfusun temsilcilerini yeniden entegrasyon konularını görüşmek üzere başkent Bakü’ye ve Azerbaycan’ın diğer şehirlerine davet ettiğini ancak bu davetlerin reddedildiğini hatırlattı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, barış anlaşmasının imzalanması ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi yönünde çabalarını bundan sonra da sürdüreceklerini, Bakü ile Hankendi arasında doğrudan temasları desteklediklerini kaydetti.