Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Rusya-Ukrayna zirvesi öncesi açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Dolmabahçe’deki Rusya-Ukrayna zirvesi öncesinde konuşma yaptı.

Erdoğan’ın açıklamaları:

Sevgili dostlar, kıymetli heyet üyeleri, Türkiye’ye ve İstanbulumuza hoş geldiniz. Böylesine kritik bir dönemde sizleri misafir etmekten, barışı tesis etme yolundaki gayretlerinize katkı sağlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Görüşmelerin şimdiden, ülkeleriniz, bölgemiz ve insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Müzakere süreci barışa dair ümitleri yeşertmiş tüm dünyayı heyecanlandırmıştır.

Dışişleri Bakanım, Milli Savunma Bakanım, Başdanışmanım İbrahim Bey sürekli iletişim halinde oldular. Her iki tarafın da hassasiyetlerini koruyan adilane bir yaklaşım sergiledik. Öncesinde pek çok acıya şahitlik etmiş bir ülke olarak Karadeniz’in kuzeyinde benzer tablonun ortaya çıkmaması için çabaladık. Türkiye olarak sorumluluk üstlenmekten hiçbir zaman kaçınmadık, kaçınmayız. Adil bir barışın kaybedeni olmayacağına inanıyoruz. Bu trajediyi durdurmak tarafların elinde. Bir an önce ateşkesin sağlanması herkesin faydasına olacaktır. Artık görüşmelerden somut sonuçların alınması gereken dönemdeyiz. Gelinen aşama itibarıyla heyet üyeleri olarak sizler tarihi bir sorumluluk üstlendiniz. Tüm dünya sizlerden müjdeli haberleri bekliyor. Liderlerinizin yönlendirmesi ile barışın temelini atıyorsunuz, her katkıya biz hazırız.

“LİDERLER GÖRÜŞMESİNE EV SAHİPLİĞİNE HAZIRIZ”

Bugün Taşkent’e hareket ediyorum. Dışişleri Bakanımız ihtiyaç duymanız halinde sizlere gereken desteği vermesi bakımından İstanbul’da bırakıyorum. Görüşmelerde arabuluculuk rolümüz bulunmuyor ancak sizler talep ettiğiniz müddetçe kolaylaştırıcı imkanları sağlamaya devam edeceğiz. Görüşmelerde zor ve çetrefil konuları ele aldığınızın farkındayız. Masadaki önerilerin ve varılacak uzlaşmaların, nihai barışın temelini oluşturacağı muhakkaktır. Kalıcı, sürdürülebilir bir çözüme ulaşabileceğinize eminim. Liderler düzeyinde teması da mümkün hale getirecektir. Böyle bir görüşmeye ev sahipliği yapmaya da hazırız.