“Dün Türkiye’yi komünizmle korkutanlar şimdi antiavrasyacılık yapıyorlar” – Agil Alesger

Başkent Ankara’da yerli ve yabancı gazetecilerin katılımıyla Medya Çalıştayı düzenleniyor.

“2. Kültür, Turizm ve Demokrasi Kurultayı” adı verilen Medya Çalıştayı’nda Azerbaycan da bir grup gazeteciyle temsil ediliyor.

Yenicag.az analitik internet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Agil Alesger, foruma konuşmacı olarak katıldı. Araşdırmacı yazar konuşması sırasında önemli noktalara değinerek Batı-Doğu ikilemine dikkat çekti:

“Sovyetler dönemi Türkiye’de bir komünizm tehlikesi vardı ve bir komünizm düşmanlığı oluşturulmuştu. Komünizm sınırdaydı. Bu yüzden de, Erzurum’da Fetullah Gülen’in başkanlık yaptığı komünizmle mücadele komiteleri bulunuyordu. “Komünizme karşı NATO çevresinde birleşelim” gibi bir algı yaratılmıştı Şimdi de komünizm gitti, yerini avrasyacılık aldı. Avrasyacılıktan konuşulduğu zaman, “Batı elden gidiyor, Batı’dan yüz çevriliyor” deniyor. Aslında Batı’ya yüz çevirmeyi kimse istemiyor. Azerbaycan, Türkiye, Rusya ve diğer ülkeler yine Batı’yla çalışılsın. Kimse Batı’yla ilişkilerin tamamen kesilmesinden yana değil. Ama Doğu’ya da sırtımızı dönmeyelim. Batılıların söyledikleri her tarafta üstün kılınılıyor ve maalesef, Doğu’yla ilgili konularda hep düşmanlıklar ortaya atılıyor. Türkiye ve Rusiya arasındaki ilişkilerden konuşulunca ilk ne söyleniyor? – “Osmanlı döneminden şimdiye kadar Rusya hep düşmanımız olmuştur”. İran’la ilişkilerden konuşulunca Şiilerle sorunlar dile getiriliyor, hatta Azerbaycan hükümdarı Şah İsmayıl dönemine kadar iniliyor – “500 yıllık bir savaşımız var” deniliyor. Araplar konusuna gelince, “1. Dünya Savaşı’nda bizi sattılar. Araplar hain, onlarla ilişki kurulmaz”. Peki kiminle kurulur? – İlişkileri Batı’yla kurmalıyız, hangi Batı’yla? 15 Temmuz’da gazi Meclisin üzerine bombalar yağdıran Batı’yla mı? 1960-80’lerde kendi çocuklarım dediği elemanlarına darbe yaptıran, Türkiye’yi kendine bağımlı yapmaya çalışan Batı’yla mı?”

Genel Yayın Yönetmeni, Avrasya’da dayanışmanın oluşturulması yönünde İlham Aliyev ve mevkidaşı Nursultan Nazarbayev’in göstermiş olduğu gayrete özellikle vurgu yaptı:

“Dediğimiz gibi, Batı’yla ilişkilerimizi devam ettirmeye mecburuz, ama bununla birlikte biz Doğu’yla ilişkiler konusunda da ciddi çalışmalar yapmalıyız. Özellikle uçak krizi zamanında sayın İlham Aliyev ve sayın Nazarbayev’in Türkiye’yle Rusya arasında aracılık yapması çok büyük öneme taşıyordu. Krizin erken çözülmesi 15 Temmuz’da da etkilerini göstermiş oldu. Özellikle Kazakistan’in öncülüğünde büyük bir Avrasya platformu geliştirilmekte. İran, Rusya, Türkiye ve diğer ülkeler bu konuda hep büyük adımlar atıyor. Ancak bunlar “Türkiye’nin yeri Batıdır”, “Türkiye’nin yeri NATO’dur” yaygarasıyla susturulmak isteniliyor. Bence, bu konularda hükümetler ciddi çalışmalar yapmalı ve biz medya mensupları da daha duyarlı olarak Batı’nın medya kirliliğine yönelik el birliğiyle mücadele etmeliyiz. Azerbaycan, Türkiye, Rusya, Arap ülkeleri olarak birlikte çalışmalıyız.”

Videodan da göründüğü üzere, Agil Alesger’in konuşması tüm salonun alkışını aldı: