İranlı muhaliflerden açıklama: Ya zafer ya ölüm!

İran’da ekonomik sorunlara tepki olarak başlayarak ülke geneline yayılan rejim karşıtı gösteriler altıncı gününe girerken, muhalifler sosyal medya organlarından mesajlar yayınlıyor. Son video mesajda ‘ya zafer, ya ölüm’ mesajı verildi.

Mepanews’in haberine göre “Ahvazna” isimli sosyal medya kanalı tarafından yayınlanan son görüntülerde Arapça konuşan bir kişi elindeki beyanı okuyup Ahvaz kenti halkını “Pers işgaline” karşı ayaklanmaya çağırdı.

“GÖSTERİLER ve AYAKLANMALAR DURMAYACAK”

Ahvaz kentinin Falahiya bölgesinden olduğu ifade edilen muhalifler tarafından yayınlanan ikinci videoda ise, gösterilerin ve ayaklanmanın durmayacağı mesajı verliyor. Muhalifler tarafından yapılan açıklamada, “Ya zafer ya ölüm” ifadeleri kullanılıp, tekbir getiriliyor.

RUHANİ: BİR AVUÇ İSYANCI

İran’da başlayan rejim karşıtı gösterilerde dün gece 9 kişi hayatını kaybederken, altıncı gününe giren ayaklanmada ölü sayısı en az 20 olarak ifade ediliyor. Şimdiye kadar gözaltına alınanların sayısı ise 450’yi aşmış durumda. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, göstericileri ‘bir avuç isyancı’ olarak tanımladı ve kanunları ihlal edenlerle mücadele edeceğini söyledi.

Kaynak: timeturk