Kim Jong Un ve Kuzey Kore hakkında bilinmeyenler

Dünya, bir kaç gün önce bir kez daha ‘Kuzey Kore nükleer deneme yaptı’ son dakika haberiyle güne başladı. Ülkede önce deprem meydana geldiği tespit edildi. Ardından Kuzey Kore’nin 6. ve bu güne kadarki en güçlü nükleer denemesini yapmış olabileceği iddiaları ortaya atıldı.

Kuzey Kore de ‘yıkıcı güçteki’ gelişmiş bir hidrojen bombası denediğini duyurdu.

Güney Kore’nin Yonhap haber ajansı da ‘yapay depremin’ Kuzey Kore’nin 6. nükleer denemesi olduğunu yazdı. Ajansa göre söz konusu deneme, geçen sonbaharda yapılan 5. denemeden 9.8 kat daha güçlü. Bu da bu denemeyi şimdiye kadarki en güçlüsü yapıyor.

Kuzey Kore’nin 6.nükleer denemesine dünyadan ise çok sert tepki geldi. Türkiye, ABD İngiltere, Çin, NATO ve AB’den nükleer deneme dolayısıyla kına mesajları yayınlandı.

ABD’den yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin müttefik ülkelere saldırması durumunda askeri seçeneklerin masada olduğu belirtildi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kuzey Kore’nin BMGK kararlarını bir kez daha ihlal ettiğine dikkati çekerek, “Pyongyang yönetiminin gerçekleştirdiği deneme çok kışkırtıcı bir hareket, bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit ediyor.” dedi.

Dünyayı savaşın eşiğine getiren Kuzey Kore kapalı toplum yapısı ile biliniyor. Ülkeyi ziyaret etmek neredeyse imkansız, Kuzey Kore’ye gitmeyi başaranlar da başlarına verilen görevliler eşliğinde gezebiliyorlar.

İşte Kuzey Kore hakkında bilinmeyen gerçekler:

Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong Un dünyanın gündeminden düşmüyor. İsviçre’de okuduğu dönemde Koreli yetkililerin kontrolünde olan Jong Un, İsviçre peyniri emmantel seviyor ve havyar ile şampanyadan vazgeçmiyor.

Eğer nükleer silahları olmasaydı muhtemelen tüm dünya Kuzey Kore’yi, sadece dünyanın en kapalı toplumu olarak bilecekti. Diktatörleri hakkında eğlenceli haberler yapılacaktı. Saçları, hobileri, Batı’ya karşı olan takıntıları veya gizli ABD hayranlığı gibi. Batı böyle hikayeleri seviyor. Tıpkı Saddam Hüseyin’in yazdığı söylenen aşk kitapları, Muammer Kaddafi’nin kadın korumaları gibi… Gizemli bir karakter olacaktı Kuzey Kore liderleri de..

Kuzey Kore’nin kurucu lideri Kim Song Il’in ardından ülkenin lideri oğlu Kim Jong Il oldu. Aralık 2011’de Kim Jong II’nin ani ölümünden sonra sıra mevcut lider Kim Jong Un’a geldi. İsmi ilk olarak Eylül 2010’da duyuldu. Kısa süre içinde varis olarak anılmaya başlandı..

Dünya genç diktatörün en net halini babasının naaşını taşıyan arabanın yanında yürürken gördü. Babasının üçüncü eşinden dünya geldi. Doğum tarihi hâlâ bilinmiyor. Ancak genel kanıya göre 1984 doğumlu. Hatta doğum tarihinin 8 Ocak olduğu söyleniyor..

DISNEYLAND CEZASI

Aslında Kim Jong II’nin yerine diğer iki erkek oğulları Kim Jong-chol ile Kim Jongnam’ın geçmesi bekleniyordu. Ancak Kim Jong nam, 2001’de sahte kimlik ile Japonya’daki Disneyland’a girerken yakalandı. Kim Jong-chol’un da erkeksi olmayan davranışlara sahip olmasıyla Kim Jong Un’un önü açıldı. İsmi duyulduktan sonra ağabeyleri gibi İsviçre’de okuduğu ortaya çıktı..

Bern kentindeki Liebefeld Okulu’nda sahte kimlikle eğitim almıştı. Batı kültüründen etkilenmemesi için okul dışındaki vakitlerini Kuzey Koreli yetkililerin gözü önünde geçirmişti. Ancak tüm çabalara rağmen onu tanıyan okul arkadaşlarına göre video oyunlarına, basketbola ve spor giyime çok meraklıydı..

ESKİ ŞARKICI EŞ

Genç diktatörün evli olduğu biliniyor. Temmuz 2012’de Kuzey Kore devlet medyası Kim Jong Un’un Ri Sol-ju ile evlendiğini duyurdu. Bazı haber kaynaklarına göre eski şarkıcı olan Sol-ju kısa saçları, düzgün fiziği, şık kıyafetleri ile kısa sürede dünya basınından büyük ilgi gördü. First lady’nin sık sık eşi ile kameralar karşısına çıkması Kim Jong Un’un babası ve dedesinden farklı bir politika izleyeceği şekilde yorumlandı.

ENİŞTESİNİ İDAM ETTİRDİ

2013 ve 2014 yıllarında Kim Jong Un ile görüşen ABD’li eski basketbolcu Dennis Rodman’a göre çiftin bir kızları var. Hiçbir siyasi ve askeri tecrübesi olmamasına rağmen beş yıl önce babasının koltuğuna oturan Kim Jong Un’un Komünist Parti içindeki üst düzey isimlerin kontrolünde ülkeyi yöneteceği düşünülmüştü. Bu noktada halası ile eniştesinin ismi ön plana çıktı. Ancak ülkenin ikinci en güçlü ismi olarak kabul edilen enişte Jang Song Thaek 2014’te idam edildi..

BİR TOPLANTIDA UYUDUĞU İÇİN…

Vatana ihanetle suçlanan eniştenin 120 aç köpeğe yedirildiği ileri sürüldü. Kim Jong Un, halasını siyaset arenasından uzaklaştırdı. Enişte ve halanın yanı sıra orduda, diplomaside ve Komünist Parti içerisinde yüzlerce kişiyi idam ettiren Kim Jong Un’un artık ülkede tek söz sahibi olduğu tahmin ediliyor. Kim Jong Un’un geçen yıl Savunma Bakanı Hyon Yong Chol’u da bir toplantıda uyuduğu için idam ettirdiği ileri sürülmüştü..

SALATASI MİKROSKOPLA İNCELENİYOR!

Dedesi Kim Sang II’ye benzemek ve annesinden aldığı Japon hatlarından kurtulmak için estetik ameliyatlar geçirdiği düşünülen Kim Jong Un’un, saç modeli dünya genelinde büyük bir üne sahip. Salatasının bile mikroskopla incelendiği söylenen Kim Jong Un, aynı zamanda ete düşkünlüğüyle biliniyor..

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI OLDU

Hatta geçen yıl aşırı et ve alkol tüketiminden dolayı yürüyemez hale geldi. Bir süre bastonla dolaşan diktatörün, mide küçültme ameliyatı olduğu düşünülüyor. İsviçre’nin ünlü peyniri emmental ile havyara da bağımlığı olan Kim Jong Un, bir oturuşta iki şişe şampanya içiyor..

ÜLKEDE SAÇ MODELLERİ BELLİ!

Ülkede kadın ve erkeklerin saç modelleri belli. Ama farklı modeller arasından seçim yapabiliyorlar. Erkekler için 10, kadınlar için 28 belirlenmiş saç modeli var.

ÜÇ TV KANALI VAR

Ülkede üç TV kanalı var. İkisi hafta sonu, diğeri sadece akşamları yayın yapıyor. Bütün televizyonlar fabrikadan sadece Kuzey Kore uydularına göre tasarlandığı için yabancı kanallara da giriş yapılamıyor..

Radyo kanalları sadece devlet frekanslarını çekecek şekilde üretiliyor..

Ülke içinde kullanılan bir telefon ağı var. Ama kimsenin başka bir ülke ile telefonda konuşmasına izin verilmiyor..

İNTERNET ERİŞİMİ SADECE ÜNİVERSİTELER VE DEVLET DAİRELERİNDE VAR

Sadece üniversiteler ve devlet dairelerinde kullanılan kendi internet ağları bulunuyor. Ama burada bile internet erişimi tamamen Komünist Parti’nin kontrolünde oluyor..

Beş yılda bir seçim yapılıyor. Tabii ki tek bir aday oluyor. 2012’deki son seçimde Kim Jong Un oyların yüzde 100’ünü aldı.

ÇİN VE RUSYA ÜZERİNDEN GİDİLİYOR

Kuzey Kore’ye girişler sadece Çin ve Rusya üzerinden yapılıyor. Kişisel olarak Kuzey Kore’ye gitmek çok zor. Ülkeye uçuş yapan tek havayolu şirketi Kuzey Kore devletine ait Air Koryo.

ZİYARET EDEN TURİSTLERİN BAŞINA GÖREVLİ VERİLİYOR

Ülkeyi ziyaret eden turistlerin bile başına birer görevli veriliyor. Tek başlarına hareket etmeleri kesinlikle yasak. Nereye gideceklerine, nerelerin fotoğraflarını çekebileceklerine, kimlerle konuşabileceklerine ve nerelerde kalacaklarına dair bu görevliler karar veriyor..

Kim Jong Un hakkında çekilen Röportaj adlı komedi filminin yayınlanmasından önce Kuzey Koreli hackerler filmin yapımcı şirketine siber saldırılarda bulundu.

DEVLETİN İZİN VERDİĞİ KİŞİLERİN ARABASI VAR!

Ülkede özel arabalar yasak. Bu nedenle sadece devletin izin verdiği kişilerin arabası var..

Toplu taşıma dışında ulaşım bisiklet ya da motosiklet ile sağlanıyor..

Geceleri kentler tamamen karanlığa bürünüyor..

Sinema-tiyatro salonları veya dans kulüpleri var. Ama sadece yerel filmler izlenebiliyor. Batı müziği de yasak..

Her doğan bebek hemen kayıt altına alınıyor. Ve ömrü boyunca gizli bir dosya ile sürekli takip altında tutuluyor.

İş hayatında yük özellikle üretim alanlarında kadınların sırtında..

En iyi orduda, diplomaside ve özellikle Komünist Parti içinde yükselenler kazanıyor. İşçilerin ayda 1 ya da 2 dolar kazandığı biliniyor..

Kişi evleneceği kişiyi kendisi seçebiliyor. Genellikle anneler oğulları için gelin buluyor..

Evlenme yaşı 27-30 arasında değişiyor. Ailelerin genellikle çok sayıda çocuğu oluyor..

Ülkeye her yıl ortalama 2 bin yabancı gidiyor. Bunlar ancak belirlenmiş tur şirketleri üzerinden giriş yapabiliyor..

İlk olarak 2013 yılında yabancılara ülkede cep telefonlarını kullanma izni verildi..

ERKEKLER İÇİN ASKERLİK 10 YIL!

Ülkede herkes asker diyebiliriz. Bu nedenle dünyanın en büyük ordusuna sahipler. Yedek askerlerle birlikte 7.7 milyon kadın ve erken orduda görev yapıyor. Askerlik süresi erkekler için 10, kadınlar için üç yıl..

GOL ATILDIĞINDA SEVİNMEK YASAK

Dünyanın en büyük stadyumu başkent Pyongyang’da yer alıyor. 150 bin kapasiteli Rungrado May Day isimli stadyumda futbol maçları da yapılıyor. Ancak maçlarda gol atıldığında sevinmek yasak..

Ülkedeki tüm öğretmenler akordeon çalmayı bilmek zorunda..

Gübre az olduğundan tarımda insan dışkısı da kullanılıyor..

ABD’yi temsil ediyor diye kot pantolon yasak..