“O gün Erdoğan’la görüşecektik, ama…”- Ramil Guliyev’in antrenörü

Dünya şampiyonu, Fenerbahçe kulübu sporcusu Ramil Guliyev’in antrenörü Oleg Muhin Yeniçağ‘a konuştu:

Yeniçağ: Azerbaycan’dan Türkiye’ye ne zaman ve hangi koşullarda geldiniz?

Muhin: Türkiye’ye 2011 yılında geldik. Fenerbahçe spor kulübünün lisanslı hocası olarak Azerbaycan’dan birlikte geldiğimiz lisanslı atlet Ramil Guliyev’le çalışmalarımıza başladık. Burada bizim çalışmalarımız için gereken her türlü ortamı yaratmasından dolayı Fenerbahçe kulübü başkanı Sayın Aziz Yıldırım’a şükranlarımız sonsuzdur. Başlangıçta İAAF kuralları bize bir dizi kısıtlamalar getirmişti. Vatandaş olduktan üç sene sonra Türkiye milli takımıyla uluslararası yarışmalara katılma hakkımız bulunmaktaydı fakat kısıtlama süremiz uzadıkça doğal olarak moralimiz bozuluyordu. Bir antrenör-sporcu ekibi ne kadar özverili çalışsa da uluslararası yarışmalara katılamamarlı onları ilgi dışında bırakıyor, bizim de öyle bir durumla karşılaşma riskimiz vardı. Ben İstanbul’da bulunan İAAF üstdüzey yöneticisi kaldığı otelde ziyaret ederek durumu anlattım, önümüz açıldı, uluslararası yarışmalara katılma hakkımız doğdu.

Yeniçağ: Ramil Guliyev ile bir dizi uluslararası yarışmalara katıldınız. Prestijli şampiyonluğa en yakın olduğunuz turnuva hangisiydi?

Muhin: Geçtiğimiz sene Avrupa şampiyonasında Ramil Guliyev’in şampiyon olması için hazırlanmış ve buna kesin biçimde inanmıştık.Fakat hava şartları Guliyev’in şampiyonluğunu engelledi. Önümüzdeki sene Avrupa şampiyonasında çok iyi atletler yarışacaktır, bizim hefefimizse Avrupa şampiyonluğudur.

Yeniçağ: Çalışmalarınızda ağırlıklı olarak hangi yön ön plana çıkıyor: antreman, kondisyon, taktik çalışmalar…

Muhin: Çalışma programı bizim komplike bir olaydır, birini ötekinden ayırmanız imkansızdır. Kondisyon çalışmalarına ne kadar önem veriyorsak,taktik çalışmaları da aynı derecede önemlidir. Programlarımızın hepsi bilimsel olup taktik çalışmalarımız yarışmalardaki günlük duruma göre değişe biliyor.Önemli olan programlı çalışmaları aksatmamamızdır. Turnuvalar öncesinde tüm çalışmalarımızı Antalya’nın Belek kasabasında yürütüyoruz,özellikle kışın oranın havası çok iyi oluyor.Bazen Rusya’nın kamplarında çalışmalar yapıyoruz, orası da bize iyi geliyor. Bunun yanısıra Rusya atletizm takımındaki bir arkadaşım büyük yarışmalarda kendi raporlarını bizimle paylaşıyor. Ki bu da bizim çalışmalarımıza olumlu katkı yapıyor.

Yeniçağ: Guliyev’in şampiyon olmasından dakikalar sonra Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gençlik ve spor bakanı Osman Aşkın Bak kendisini kutladılar. Türkiye’ye dönüşünüz sonrasında hangi temaslarınız oldu?

Muhin: Bize verdikleri destekten dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e şükran borcumuz vardır.Ayrıca Başbakan Binali Yıldırm, Gençlik ve spor bakanı Osman Aşkın Bak ve Fenerbahçe kulübü başkanı Aziz Yıldırım’ın destekleri sevincimize sevinc kattı.Kendilerine bir daha teşekkür ediyoruz.16 Ağustos’ta Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırm’la bulişacaktık fakat zaman darlığından dolayı görüşmelerimiz ertelendi. Sağlık olsun, onların uygun zamanında biz buluşmaktan her zaman memnun olacağız.Bizim işimiz spordur, mensubu olduğumuz kulübe, temsil ettiğimiz ülkeye ve doğduğumuz ülkeye olan borçlarımızı her zaman yerine getirmekten memnunluk duyuyoruz ve duyacağız.18 Ağustos’ta dünya şampiyonu Ramil Guliyev İngiltere’nin Birmingham kentinde uluslararası atletizm turnuvasına katılacaktır. Daha sonra onun dinlenmesi gerekecek. Sonbahardan itibaren ise önümüzdeki sene yapılacak Avrupa şampiyonasına hazırlanacağız. Dediğim gibi oradaki hedefimiz sadece kıta şampiyonluğu olacaktır.

Yenicag.Info