Özbekistan’da reformlar devam edecek

EkoAvrasya Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Hikmet Eren, Özbekistan’da gerçekleştirilen anayasa değişikliği referandumuna dair açıklamalarda bulundu. Toplam 16 milyon 673 bin 189 seçmenin oy kullandığı ve yüzde 90,2 gibi yüksek bir oy oranı ile kabul edilen anayasa değişikliğinin ülkeyi güçlendirip kalkındıracağına işaret eden Eren, Türkiye’nin de bütün bu gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi.

Huzur ve barış ortamı içerisinde tamamlanan, Özbekistan’ın geleceğini yakından ilgilendiren referandum sonuçlarının, kardeş Özbekistan halkı için hayırlara vesile olmasını temenni eden EkoAvrasya Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Hikmet Eren, ‘’Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in 2016’da göreve gelmesinden sonra ‘Yeni Özbekistan’ adıyla başlattığı reform hareketinin devamı niteliğinde olan, yeni anayasanın hazırlanması sürecine halkın da katılması ve nihai kabul mercii olarak taslağın halka sunulması, salt süreç bakımından yeni, demokratik ve özgürlükçü bir Özbekistan’ın oluşmasına vesile olacaktır’’ dedi.

Sosyal devlet anlayışını geliştiren bir anayasa düzenlemesinin söz konusu olduğunu belirten Hikmet Eren, insan hakları ve özgürlükleri alanında önemli değişikliklerin yapıldığını ve zaman içerisinde bu durumun Özbekistan’ın kalkınma stratejilerine de büyük etki edeceğine dikkat çekti.

Özbekistan’ın içinde olduğu değişim sürecinin ülkenin Orta Asya ülkeleriyle ilişkilerine olumlu katkı sağlayacağını kaydeden Eren, devamında şu sözlere yer verdi: “Dünya siyasetinde yeni bir güç merkezi olarak Orta Asya’yı ön plana çıkarmaktadır. Bölge ülkeleri reformlarla kendilerini çağın gereklerine hazırlıklı hale getirdikçe ve bölge devletleriyle ilişkilerini güçlendirip kalkınmaya yönelik projelerde ortaklık geliştirdikçe Orta Asya’nın tüm uluslararası toplumun uzun vadeli çıkarlarına hitap eden güç merkezi olma konumu da sağlamlaşacaktır. Türkiye de tasada ve kıvançta ortaklık yaptığı Özbekistan’ın güçlenerek gelişmesini yakından izlemekte ve koşulsuz desteklemektedir.”