Papa’dan şok açıklama: Şeytan bir kişidir, adı ve soyadı var

Katolik Kilisesi lideri Papa Francis’in bir televizyon programında şeytan hakkında yaptığı tanımlamalar oldukça dikkat çekiciydi. Şeytanın bir insan ve adı olduğunu söyleyen Papa, herkesi şaşkına çevirdi.

İtalyan Katolik Kilisesi’nin televizyon kanalında yayınlanan bir programda Papa, şeytan hakkında konuşarak, “Şeytan kötülüktür, sis gibi değildir. Dağılan bir şey değildir, bir kişidir. Emin olduğum şey, şeytanla asla konuşmalara girilmemesi… Eğer şeytanla diyaloğa girerseniz kaybolursunuz. O bizden daha akıllıdır ve sizi alt üst eder, başınızı döndürür.” dedi.

“Şeytan daima yalandan nazik davranır. Bunu da papazlarla, piskoposlarla yapar. Bu onun aklınıza nasıl girdiğinin yoludur. Eğer ne olup bittiğini zamanında farketmezseniz sonu kötü olur. Ona ‘Defol git’ demeliyiz” diye konuştu.

Programı sunan Don Marco Pozza’nın “Yani şeytanın bir adı ve soyadı olduğunu mu söylüyorsunuz?” diye sorması üzerine de Papa “Evet, eminim” diye cevap verdi.

Papa geçen hafta da, “Padre nostro” (Latince: Pater Noster – Babamız) duasında, insanı günah işlemeye yönlendirenin Tanrı olduğu yönündeki ifadelerin yanlış tercüme olduğunu söyledi ve “Bizi günaha yönlendiren şeytandır. Tanrı değil” dedi.