Saakaşvili, destekçileriyle birlikte Ukrayna sınırını geçti – VİDEO

Eski Gürcistan Devlet Başkanı ve Ukrayna’nın Odessa kentinin eski valisi Mihail Saakaşvili’nin, temmuz ayında Ukrayna vatandaşlığından çıkarılmasının ardından bugün, onlarca destekçisiyle birlikte zorla ülkeye girdiği aktarıldı.
Ukrayna vatandaşlığı iptal edilen Saaakaşvili, geçen hafta yanında binlerce destekçisiyle Polonya’dan Ukrayna’ya gireceğini söylemesinin ardından dediğini yaparak, bugün sınırdan geçmeyi başardı.

Ukrayna Sınır Koruma Servisi Sözcüsü Oley Slobodyan, Saakaşvili’nin ‘yasa dışı bir şekilde sınırı geçtiğini’ ve kendisiyle birlikte destekçilerinin de güvenlik kontrollerinden geçmediğini açıkladı.

​Ukrayna Bağımsız Haber Ajansı UNIAN’a açıklamada bulunan Slobodyan, “Kalabalık, Şegini kontrol noktasını geçti. Aslında, Polonya’da bölgesini istila ettiler de denebilir. Saakaşvili’yi de alıp sınır güvenliğiyle kavga ettiler, Saakaşvili’yi Ukrayna topraklarına soktular” dedi.

​SAAKAŞVİLİ: BUNU BEKLEMİYORDUM

Ukrayna kanalı NewsOne’a konuşan Saakaşvili, “İnsanlar tam anlamıyla beni sınırdan taşıdı. Bunu beklemiyordum. Ve polis onları durdurmadı, insanların tarafındalardı” dedi.

‘Mişa’ (Saakaşvili’nin takma adı) diye tezahüratta bulunan onlarca destekçinin, Ukrayna bayrakları salladığı görüldü.

Saakaşvili, Lvov şehrine giderek Ukrayna vatandaşlığı için ‘yasal haklarını’ savunacağını söyledi.

UKRAYNA POLİSİ: HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI

Temmuz ayında Ukrayna vatandaşlığından çıkarılan Saakaşvili günün erken saatlerinde Polonya’dan Ukrayna’ya giden bir trene binmişti.
Fakat henüz Polonya sınırları içindeyken trenden inmesi talep edilmişti.

Bu olayın ardından Saakaşvili, ülkeye arabayla gireceğini söylemişti.

Ukrayna polisi, Saakaşvili’nin sınırı yasa dışı olarak geçmesiyle ilgili hukuki süreç başlatıldığını duyurdu.

Ukrayna Devlet Göç Dairesi’nin temmuz ayında yaptığı açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko’nun, Saakaşvili’nin Ukrayna vatandaşlığından çıkarılması ile ilgili kararname yayınladığı belirtilmişti.