Siyonistler Aksa’ya 480 kez saldırdı

İşgalinin 100’üncü yılında dünya gündeminden düşmeyen Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın 2017 yılında yaşadığı önemli gelişmeler rapor haline getirildi. Mirasımız Derneği’nce hazırlanan rapora göre, 2017 yılında Mescid-i Aksa’ya 25 bin 628 yerleşimci tarafından 480 kez baskın gerçekleşti. İsrail ile Kudüslü Müslümanlar arasında bin 174 arbede yaşanırken, olaylar sırasında 17 kişi şehit düştü. Şehitlerin tamanının 25 yaş altı olması, yaşananların korkunç boyutunu gözler önüne serdi.

KADIN VE ÇOCUKLAR HEDEFTE

Yeni Şafak’tan Aybike Eroğlu’nun haberine göre kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeksizin vatandaşları baskı altına alan İsrail’in, 2017 yılında 2 bin 466 Müslüman’ı tutukladığı rapora yansıdı. Tutuklananlardan 720’si 18 yaş altı, 54’ü ise 12 yaş altı çocuklardan oluşurken, 88 kadın ve 26 yaşlı da yine tutuklananlar arasında yerini aldı. 2016 yılında 2 bin 29 kişinin tutuklandığı Kudüs’te, yaşanan olaylar geçtiğimiz yıla oranla yüzde 70 arttı. İsrail, tutukladığı vatandaşları serbest bırakmak için yüksek oranda kefalet talepleriyle biliniyor.

KUDÜS MUHAFIZI TUTUKLANDI

1948 İslami Hareketi lideri Şeyh Raid Salah da 2017’de tutuklananlar arasında yer aldı. Şeyh Raid Salah, Kudüs ve Mescid-i Aksa işgaline karşı faaliyetler yürüttüğü gerekçesiyle Ağustos ayında gözaltına alındı. Mahkeme süreci devam eden Salah’ın avukatları da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

MAFYATİK GASP

Müslümanlara ait ev ve arazilere el koyan işgalci devlet, bu bölgelerde yeni Yahudi yerleşim birimleri oluşturuyor. Nöbet tutmak için Mescid-i Aksa’ya giden Müslümanların evlerini gasp eden siyonistler, mülkler kendilerine aitmiş gibi evleri de işgal ediyor. Geçtiğimiz yıl 6 eve bu yolla ‘çöküldüğü’ rapora yansıdı. Ayrıca 2017 yılında 16 bin 252 konutluk yerleşim alanının inşaasına onay verilirken, Kudüs’te 154 ev ve işyerinin yakılması dikkat çekti. Kudüs’te 555 ev ve işyeri için de yıkım kararı verildi. Yıkılan evlerin masrafları da evlerin sahiplerinden tahsil edilirken, ödeme imkanı bulamayan Müslümanlar, yıllardır yaşadıkları evleri kendi elleriyle yıkmak zorunda bırakıldı.

MEZARLAR YIKILDI

Kudüs’ün en büyük Müslüman mezarlığı olan Memunullah Mezarlığı da yine siyonistler tarafından tamamen tahrip edildi. Mezarlığın büyük kısmını park haline getiren İsrail, bir kısmına otel yaptı. Müslüman mezarlığının geri kalan kısmında Hoşgörü Müzesi inşa eden siyonistler, geçtiğimiz yıl 15 kez mezarlık basarak ikiyüzlülüğünü bir kez daha ortaya koydu. Mescid-i Aksa yakınındaki Yusufiye Mezarlığı’nda 40 mezar da dozerlerle yıkıldı.

“KUDÜS MÜSLÜMANLARI BİR KILAR!”

Filistin topraklarının 100 yıldır işgal altında olduğunu belirten Mirasımız Derneği Genel Başkanı Muhammet Demirci, 2017’yi zor şartlar altında geçiren bölge için gelecek yıllarda zorlukların daha da artacağını söyledi. Demirci, “Yaşananlar, Müslümanları bir kıldı ve bir araya gelmesi dahi düşünülemeyen devletleri ortak hareket etmeye sevk etti. Bu birliktelik aynı şekilde devam etmeli” dedi.

TÜRKLER DE BASKI ALTINDA

Kudüs’e sahip çıkmak için bölgeye giden Türk vatandaşlarına yönelik baskılarını sürdüren İsrail, geçtiğimiz yıl 12 Türk’ü gözaltına aldı. Tel Aviv’de bulunan Ben Gurion Havalimanı’nda 8 Türk, vizeleri olmasına rağmen sınır dışı edildi.

Kaynak: timeturk