“TURAN, bir hayal değil, gerçektir!” – Turan Partisi GK Başkanı – RÖPORTAJ

“Türk Birliği, Türk devletlerinin kurtuluşu ve Adriatik`ten Pasifik Okyanusu`na kadar bölgenin güvenlik garantisi olur.”

Bu fikirleri yenicag.info`ya açıklamasında Türk devletlerinin olası birliğinin nasıl ve hangi koşullarda kurulacağını değerlendiren Turan Partisi Girişim Kurulu Başkanı Cahandar Bayoğlu söyledi.

Cahandar Bayoğlu, sağlık ve ticaret alanında ortak Türk kurumlarının kurulması gerektiğini vurguladı:

“Küresel virüs tehdidinin yarattığı krizin gittikçe derinleşmesi açısından Türk devletleri birbirleri ile olan iş birliğini daha da güçlendirmeliler. Koronavirüs salgını bir kez daha Türk Cumhuriyetlerinin Sağlık Bakanları tarafından bu veya olası yeni bir salgına karşı mücadelede ortak Türk Sağlık Kurumu`nun kurulmasının kaçınılmaz olduğunu ıspatladı. Gelecekte böyle durumlarda gıda ve erzak sorunlarının yaşanmaması için Türk devletleri tarafından ortak ticari kurum kurulmalıdır. Ortak Pazar oluşturulana kadar karşılıklı ticaretin milli paralarla yapılması gerek. Ortak banka ve para birimi de sözünü ettiğim ortak Pazar açısından büyük önem arz ediyor.”

Turan Partisi GK Başkanı, ortak Türk ekonomisinin oluşturulacağı taktirde, bunun yalnızca Birlik ükeleri için değil, diğer ülkeler için de bir avantajı olacağını söyledi:

“Ortak Türk ekonomisi yalnızca Türk devletleri için değil, komşu devletler için de hayati önem taşıyacaktır. Bu birlikten en çok ta Rusya yararlanacak ve çökmek üzere olan ekonomisini ayakta tutabilecektir. Bu yüzden ileride sorular da, cevaplar da değişecektir.”

Bayoğlu, ortak Türk dili konusunda tez zamanda çalışma başlatılmasının önemine dikkat çekerek, Ortak Türk Dil Kurumu vurgusu yaptı:

“Türk Birliği, Türk devletlerinin kurtuluşu ve Adriatik`ten Pasifik Okyanusu`na kadar bölgenin güvenlik garantisi olur.

Tabii, böyle birlikten bahsederken dil konusu da unutulmamalı. İlk olarak Ortak Türk Dil Kurumu kurulmalı, derslikler bırakılmalı, televizyon kanalları ve radyolar faaliyete başlamalıdır.”

Turan Partisi girişimcisi olan Bayoğlu, Turan`ın bir hayal olmadığını, gelecek olduğunu belirtti:

“Bazıları Turan`ı bir hayal olarak görüyor, fakat herşeyin başlangıçta bir hayal olduğunu unutuyorlar. Turan, gerçektir!”

Agil Bekir