Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türk Konseyi 7. Zirvesi pek çok açıdan tarihe kayıt düşecektir”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı’nda açıklama yaptı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Türk Konseyi 7. Zirvesi pek çok açıdan tarihe kayıt düşecektir. Türk dünyası içindeki dayanışmanın daha da pekişmesi bizler için bir iftihar vesilesidir.

Büyükelçilik vasıtası ile şu an itibarıyla Kobani’de Rusya’nın da olumlu yaklaşımıyla sıkıntı olmayacağı görülüyor.

Münbiç konusunda biz kararımızı verdiğimiz gibi uygulama aşamasındayız. Münbiç ABD ile karşılıklı mutabakatımız doğrultusunda terör örgütleri Münbiç’i 90 gün içinde boşaltacaktı. Ama bir seneyi geçti hala boşaltılmadı. Münbiç boşaltıldığında oraya biz değil Araplar girecek.

(“PKK/YPG ile Rejim anlaştı” iddiası) Büyükelçilik vasıtası ile şu an itibarıyla Kobani’de Rusya’nın da olumlu yaklaşımıyla sıkıntı olmayacağı görülüyor.

Suriye’nin kuzeyinden ABD askerlerinin çekilmesi yaklaşımı olumlu bir yaklaşım.

(Yabancı basının dezenformasyonları) İnanıyorum ki bu manipülasyonları nasıl değerlendiriyorsanız ben de aynı şekilde değerlendiriyorum. Bizim topraklarımıza atılan roketlere bunların kör olması anlaşılır değil bunlar ilk de değil. Bunların taktiği budur. Gerçekleri karartmak mümkün değil. Bunlar sahtekarlıklarını yapacaklar biz ise doğruyu anlatmaya gayret edeceğiz.

Merkel’le Boris Johnson ile görüştüm. Gerçekleri bilmediklerini gördüm. Dezenformasyonlara inandıklarını gördüm. Biz NATO müttefiki olan bir ülkeyiz. NATO’nun 5. maddesi var. Bunların bizim yanımızda yer alması lazım. Siz bir NATO üyesi müttefikinin yanında mı olacaksınız yoksa teröristlerin yanında mı olacaksınız. Yaptıkları şeylerin gayesi nedir anlamak mümkün değil. NATO üyesi ülkeler içerisinde halkı müslüman olan Türkiye acaba nedeni bu mu? Üye ülkelerin bir kısmının duruşu farklı. Belli şeyleri anlattıktan sonra Boris Johnson nasıl yardımcı olabilirim noktasına geldi.

Terör örgütü ile savaş olmaz mücadele olur. Bu hassasiyetimizi de ortaya koyuyoruz. Şu anda Ayn El Arab ve Münbiç olayı bir taraftan devam ediyor. ABD ve Rusya ile olan görüşmeleri sürdürüyoruz. Bu süreci aynı kararlılıkla devam ettiriyoruz.

Şu anda etkisiz hale getirilenlerin sayısı 550’ye ulaştı. Bunların içerisinde de 500 ölü var, 26 yaralı 24 teslim olan var. Mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor, devam edecek.