“Türkiye Yüzyılında Dijital Yayıncılık Konferansı” gerçekleştirildi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) iş birliğinde  “Yerel Medyada Dijitalleşme” temasıyla “Türkiye Yüzyılında Dijital Yayıncılık Konferansı” CPA Ankara Hoteli’nde geçekleştirildi. Konferansa; AK Parti Rize Milletvekili Harun Mertoğlu, RTÜK Başkan Vekili Orhan Karadaş, TİMBİR Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, AK Parti 25 ve 26’ıncı Dönem Milletvekili Hüseyin Özbakır ve Cumhurbaşkanlığında uzman olarak görev yapan eşi Deniz Özbakır, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Kurucu Başkanı Mustafa Necmi İlhan, Azerbaycan Basın Konseyi Üyesi Agil Alasger, Kıbrıs Genç TV kurucu Başkanı Ertan Birinci ve TİMBİR Yönetim Kurulu üyeleri ile Birlik Haber Ajansı (BHA) Genel Müdürü Muhammet Kaçar katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan TİMBİR Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, internet ve dijitalleşmenin önemine vurgu yaptı. Basa, TİMBİR’in kamu faydası bilinci ile hizmet ettiğini belirtti.

Dr. Basa 5651 numaralı İnternet Yasası’nın internet haberciliği alanında bir çok yenilik getirdiğini aktararak “İnternet medyası geçtiğimiz yıl çıkarılan yasa ile ilk defa resmilik kazandı. İnternet haber sitesi olan arkadaşlarımız sokağa çıkıp haber yapamıyorlardı. Bu yasa ile imkan sağlanmış oldu” dedi. Yasanın eksik noktalarının olduğunu belirten Basa “Yasanın gözden geçirilmesi gerek” dedi.

Haberde dijitalleşme ile birlikte telif haklarının göz ardı edildiğini ifade eden Basa “Haberde dijitalleşme ile İnternet haberi çok rahat kullanılıyor. Avrupa’ bir çok ülke haberi dijital telif kapsamına aldı” diyerek haberde telif haklarının önemine vurgu yaptı.

Panelde konuşan RTÜK Başkan Vekili Orhan Karadaş, TİMBİR  ile sektörün geleceğine yönelik çok önemli adımlar atıldığını söyleyerek çalışmalarından dolayı TİMBİR Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa ve heyetine teşekkürlerini iletti.

Karadaş, internetin yaygınlaşmasıyla bilgiye erişim ve bilginin yayılması alışkanlıklarının değiştiğini aktararak “Sınırlı araçlarla yapılan yayıncılık ve habercilik şimdi çok daha hızlı ve etkili bir şekilde yapılıyor. İnternetin yaygınlaşması sosyal medya kanalları ve kurumlar kendi içeriklerini üretip yayınlamayan imkan tanıyor” dedi.

“Dijitalleşme beraberinde çeşitli sorunları da getiriyor”

RTÜK Başkan Vekili Karadaş, “Ülkemizde İnternet erişim oranı yüzde 94 buçuk düzeyinde… Vatandaşlarımızın yüzde 98 buçuğu sosyal ağ kullanıyor. Gençlerin büyük çoğunluğu günlük ortalama 4 saat 35 dakika telefon kullanırken İnternete telefondan bağlanma oranı 94 buçuk civarlarında… Bu durum aslında medyadaki değişimi de çok net gözler önüne seriyor” dedi. “Dijital yayıncılığı değişimi fırsatlarla birlikte aslında çeşitli zorlukları da ortaya getiriyor” diyen Karadaş, “Dijital medyanın diğer alanlarda olduğu gibi düzenleme ve denetleme dışında kalması düşünülemez. Türkiye yüzyılına emin adımlarla ilerliyoruz. Bu vaziyette dijitalleşen dünyayı etkin kullanmak zorundayız” dedi.

AK Parti 25 ve 26’ıncı Dönem Milletvekili Hüseyin Özbakır, panelde emeği geçen herkese teşekkürlerini ileterek çalışmaların devamını diledi.

“Haber alma hakkı anayasaldır”

AK Parti Rize Milletvekili Harun Mertoğlu, panelin açılış konuşmasında açılamalarda bulundu. Mertoğlu medyanın gücüne değinerek “Haber alma hakkı anayasaldır, haktır. Bunu çok iyi bir şekilde entegre etmeliyiz. Biz vatandaşlarımızın haber alma hakkını engel olmuyoruz. Dijitalleşme ile yeni ihtiyaçlar doğuyor” şeklinde konuştu. Mertoğlu, çalışmalarından dolayı TİMBİR Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa’ya teşekkür etti.

Panel, Türkiye Yüzyılı’nda Dijital Medya, Yeni Yayıncılık Modelleri ve Riskleri, Yerelde Medyanın Dijitalleşmesi: Sorunlar ve Örnekler oturumları ile devam etti.

Türk İnternet Medya Birliği’nin Azerbaycan Sorumlusu, Azerbaycan Basın Konseyi Yönetim Kurulu üyesi ve TİMBİR Yönetim Kurulu üyesi , Yeni Çağ Medya Grubu Başkanı Agil Alesger, panel konuşmasında dijital medyanın günümüz iletişim dünyasındaki önemine vurgu yaparak, bu alandaki gelişmelerin etkileyici ve hızlı olduğunu belirtti. Dijital medyanın bilgiye erişimi kolaylaştırdığını ve haberlerin anında paylaşılmasını sağladığını ifade eden Alesger, bu durumun bilgiye erişimdeki demokratikleşme sürecine olumlu katkı sağladığını dile getirdi.

Alesger, Azerbaycan`ın 44 günlük Vatan Savaşı sırasında habercilik alanında verilen savaşa da değinerek Azerbaycan gerçeklerinin tüm dünyaya duyurulmasında dijital medyanın önemli rol üstlendiğini kaydetti.  Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Dış Politika Başkanı Hikmet Hacıyev ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun`un koordineli çalışması sonucu Azerbaycan`ın hem savaş hem medya cephesinde zafer elde ettiğini belirten Alesger, günümüz dünyasında dijital medyanın gücünü kanıtlayacak en iyi örneğin bu olduğunu söyledi.

www.yenicag.info

358