Türkmenistan BM Genel Kurulunun 75. Oturumunun Başkan Yardımcılığına seçildi

Birleşmiş Milletler’in Türkmenistan Daimi Misyonu, Türkmenistan’ın BM Genel Kurulunun 75. Oturumunun Başkan Yardımcılığına seçildiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesinde yer alan habere göre Türkmenistan, BM Genel Kurulu’nun 75. Oturumunda başkan yardımcılığı görevini üstlenecek.

Dışişleri Bakanlığı, bu onurlu görevin; Türkmenistan’ın yüksek uluslararası otoritesi, Devlet Başkanı’nın izlediği yapıcılık, tarafsızlık, iyi komşuluk ve ortak çıkarları karşılayan geniş uluslararası işbirliği ilkelerine dayanan dış politikasının canlı bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Türkmenistan’ın altıncı kez Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun oturum başkan yardımcılığına seçildiğinin belirtildiği haberde, Türkmenistan ve BM arasındaki yakın ortaklığın, başta Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un önemli uluslararası girişimlerinin uygulanması bağlamında yeni bir ivme kazandığı ve Türkmenistan’ın BM nezdinde, geniş uluslararası politalar oluşturmayı amaçlayan önemli girişimler sunmakla sınırlı kalmayıp, bunları uygulamak için de adımlar attığı ifade edildi.