Türkmenistan`da Uluslararası Petrol-gaz Fuarı ve Konferansı başladı

Türkmenistan’ın en önemli uluslararası etkinliklerinden olan 24.Uluslararası Petrolgaz Fuarı ve Konferansı ziyaretçilere kapılarını açtı.

Dünyanın pekçok ülkesinden enerji devlerinin buluştuğu fuarda, Türkiye’yi temsilen Türkiye’nin en önemli kamu enerji şirketlerinden Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) Genel Müdürü Burhan Özcan katıldı. Türk heyetine Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Mustafa Kapucu eşlik etti.

Türkmenistan Meclis Başkanı ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları olmak üzere yabancı büyükelçiler, yurtdışından gelen yabancı konuklar ve çok sayıda davetli katıldı.

Japonya’da çalışma ziyaretinde bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, sözkonusu Uluslararası Petrolgaz Fuarı ve Konferansı’na katılımcılara yazılı mesaj gönderdi. Türkmen Lider mesajında, “Devasa doğal kaynaklara sahip olan Türkmenistan, dünyadaki büyük enerji kaynakları üreticisi ve güvenilir bir ortak olarak büyük prestije sahiptir. Buna petrol ve gaz sektöründe, özellikle de Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğal gaz boru hattı projesi ve diğer büyük projeler örnek göstermek olur. Şu anda, bu büyük uluslararası gaz boru hattının inşaatı hızla devam etmektedir.” şeklinde ifadeler yer aldı.

Devlet Başkanı ayrıca, devletin yabancı sermayeyi çekerek petrol ve doğal gaz alanlarının gelişimini hızlandırmak için gerekli çalışmaları yaptığını, dünyada öncü bir konuma sahip olan Galkynyş gaz sahasının aşamalı olarak geliştirilmesi, Kuzey Goturdepe, Altykui, Uzynada, Barsagelmez ve Çekişler gibi gelecek vaat eden ve petrol bakımından zengin alanlarda yüksek verimli teknolojilerin kullanılması sonucunda, doğal gaz ve ham petrol üretim oranının artırılmasına imkan sağladığını belirtti.

Türkmen liderin mesajı okunduktan sonra açılış kurdelesi kesildi. Ardından resmi heyet ve konuklar sergi alanını gezdi. Fuara ve konferansa aralarında Shell, Gazprom, ARETI, Petronas, Exxon Mobil, CNPC, Hyundai, LG, Socar, Vitol, Dragon Oil, ENI, Buried Hill, Haldor Topsоe, Gaffney, Cline & Associates, ВР, ILF, BOTAŞ, Asya Kalkınma Bankası gibi pekçok şirketlerden ve uluslararası örgütlerden temsilciler katılmaktadır.

Fuarda, Türkmenistan’da faaliyet gösteren İlk İnşaat, Rönesans Holding, Çalık Enejri gibi Türk şirketleri yanı sıra Azerbaycan’ın SOCAR, Çin’in CNPC, İtalya’nın Eni, Malezya’nın Petronas, Tataristan’ın Tatneft ve birçok başka firmalar stant açtı. Türkmenistan’ın petrolgaz sektöründe faaliyet gösteren kamu kurumlaır ve bu sektörde çalışan özel firmalar da yerini aldı.

Fuar ile eş zamanda petrolgaz konferansı da düzenlendi. Konferansa hem konuşmacı hem de katılımcı olarak yurtdışından çok sayıda uzman katılıyor.