“Zengezur koridoru, bölge ülkeleri arasında işbirliğinin geliştirilmesi için özel bir öneme sahip”

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Taşkent’te düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında konuştu.

Bakan Bayramov yaptığı konuşmada, Azerbaycan’ın Doğu Zengezur Ekonomik Bölgesi’nden Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne ulaşım koridorunun kurulması yönünde alınan tedbirlerin önemini vurgulayarak, Zengezur koridorunun tüm bölge ülkeleri arasında işbirliğinin geliştirilmesi için özel bir öneme sahip olacağına dikkati çekti.

Bakan Bayramov, çatışma sonrası dönemde Azerbaycan’ın işgalden kurtardığı topraklarda yapılan imar çalışmalarından bahsederek, söz konusu bölgelerde Yeşil Enerji bölgesi ve Serbest Ekonomik Bölgelerin kurulması konusundaki faaliyetler hakkında detaylı bilgi verdi.

Ayrıca enerji güvenliği alanında yürütülen çalışmalara ilişkin bilgilendirmede bulunan Bayramov, geçtiğimiz yılın Temmuz ayında Azerbaycan ile Avrupa Birliği arasında imzalanan Mutabakat Zaptı’nın yeşil enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve Azerbaycan-Gürcistan-Romanya-Macaristan arasında Karadeniz’in altından geçmekle elektrik kablosu döşenmesi projesinin bölgede işbirliğinin daha da genişletilmesine katkı sağlayacağını bildirdi.