FAD bünyesinde “Doğumunun 300. Yılında Mahtumkulu Firaki ve Türkmen Edebiyatı Özel Sayısı” neşredildi

Folklor Akademi Dergisi bünyesinde “Doğumunun 300. Yılında Mahtumkulu Firaki ve Türkmen Edebiyatı Özel Sayısı” neşredildi.

Türk dünyası edebiyatının zirve şahsiyetlerinden Mahtumkulu Firaki’nin (1724-1807) doğumunun 300. yılına ithafen Türkiye’de Folklor Akademi Dergisi bünyesinde “Doğumunun 300. Yılında Mahtumkulu Firaki ve Türkmen Edebiyatı Özel Sayısı” basıldı.

Editörlüğünü Türkiye’de Mahtumkulu Firaki ve Türkmen Edebiyatı üzerine pekçok çalışması bulunan Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Soner Sağlam ile Türkmenistan İlimler Akademisi Mahtumkulu Dil Edebiyat ve Elyazmaları Enstitüsü Müdürü Dr. Dawud Orazsahedov’un yaptığı özel sayıda, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan ve Türkiye’den bilim insanlaırnın toplam an altı yazısı yer aldı.

Özel sayı ile ilgili açıklamada bulunan Doç. Dr. Soner Sağlam, “Türkiye’de Mahtumkulu üzerine birçok önemli çalışma yapılmış ve yapılmaya da devam etmektedir. Ancak Hakemli ve Uluslaralarası İndexler tarafından dizinlenen akademik bir dergide ilk defa Mahtumkulu hakkında yazılan makaleler neşredilmiştir. Bu özel sayıya katkı sağlayan herkesi tebrik ediyor, bu tür özel sayıların Türk dünyası edebiyatının farklı şahsiyetleri için de yapılmasını temenni ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.