“Saakaşvili tutuklanırsa, onun yerine geçecek biri yok”

Kazak hukukçu, Ukrayna’da yaşayan muhalif uzman Aydos Sadıkov, ülkede yaşanan olayları Yeni Çağ Haber‘e değerlendirdi.

– Ukrayna’da yaşanan son olayları kısaca nasıl yorumlarsınız? Saakaşvili’nin yeniden tutuklanma olasılığı var mı?

– Mihail Saakaşvili’yi tutuklamaya çalıştıklarında, taraftarları onu polisin elinden almayı başardı. Son bir ayda Gürcistan’ın eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili’yi destekleyen Gürcülerin hepsi önce tutuklandı, sonra sınır dışı edildi. Aynı zamanda Saakaşvili’yi sınırda karşılayan Yuliya Timoşenko, Nayem, Sadovoy gibi politikacılar ve onların taraftarları “Yeni güçler harekatı”nın düzenlediği gösterilere katılmıyorlar.

Eğer Saakaşvili tutuklanır, ya da sınır dışı edilirse, bu durumda Ukrayna muhalefetini toparlayacak başka bir kişi yok. Diğer muhalif liderler Yüksek Rada etrafındaki gösterileri kolektif biçimde yönetebilirler, ama Saakaşvili’nin oluşturduğu “siyasi ateşi” uzun süre koruyamazlar.

Tüm bunları dikkate aldığımızda, Ukrayna hükümeti itirazları bastırmak için muhalefeti parçalamaya ve onun beynini – Saakaşvili’yi ortadan kaldırmaya yeltenecektir. Yani Saakaşvili’yi tutuklama girişimleri sürecek.

– Bu sürecin yeni Maidan’la sonuçlanacağı söylentiler arasında. Saakaşvili’nin Ukrayna’daki destekçileri ne kadar güçlü?

– Klasik Maidan coğrafi anlamda Kiev’in tam merkezinde – Bağımsızlık Meydanı’nda bulunuyor. Birinci ve İkinci Maidan harekatında katılımcıların sayısı daha çoktu. Ama gösterilerde radikalizmin artması Ukrayna hükümetinin sabotajlarından sonra yaşandı.

Yüksek Rada (Ukrayna parlamentosu) etrafında çadırların kurulmasından neredeyse bir buçuk ay geçiyor, ama orada özel bir radikal girişim görmüyoruz. Hatta geçen pazar 10 binlerle insanın katılımıyla düzenlenen gösteride hükümet binalarına saldırmak mümkündü. Ama hiçbir olay yaşanmadı ve göstericiler sessizce dağıldı.

Saakaşvili ve onun taraftarları herhangi sebeplerden dolayı radikal adımlar atmaktan kaçınıyor. Herhalde bir planları var ve Maidan’da toplanarak Cumhurbaşkanlığı’na saldırmayı ve ele geçirmeyi planlamıyorlar. Belki bunun için erken olduğunu ve daha fazla güç toplamayı düşünüyorlar. Daha gerçek anlamda bir Maidan oluşmadı. Ama Saakaşvili’nin başlattığı harekat, Maidan’ın oluşması için gerekli siyasi ve ekonomik şartların mevcut olduğunu gösteriyor. Kiev’de ve Ukrayna’nın diğer bölgelerinde Saakaşvili’nin destekçileri çok. Saakaşvili’nin gerçek gücünüyse Yüksek Rada seçimlerinin sonuçları gösterebilir.

-Sizce Cumhurbaşkanı Poroşenko yaşananlar karşısında çaresiz mi?

– Poroşenko’nun çaresiz olduğunu düşünmüyorum. Aksine o, Yanukoviç’in de bir zamanlar yaşadığı benzeri olaylar karşısında daha güçlü. Poroşenko’nun artık iki kez Maydan’a şahit olduğunu ve tecrübe kazandığını unutmayın. Yanukoviç ve Kuçma’nın kaderini kendi gözleriyle gördü ve bu durumda ne yapmak gerektiğini iyi biliyor. Bence Poroşenko’nun bazı adımları sayesinde bugün Timoşenko, Sadovay ve diğer önemli siyasetçiler Saakaşvili’nin yanında değil.

Eğer Saakaşvili güçlerini artırarak kesin adımlar atmıyorsa, demek ki zaman Poroşenko’nun yararına akıyor…

Kafkaz Ömerov