TÜRKSOY Yeni Genel Sekreter Yardımcısı Göreve Başladı

2008 yılından bu yana TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcılığı görevini sürdüren Prof. Dr. Fırat Purtaş, 10 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilen devir teslim töreni ile, görevini Doç. Dr. Bilal Çakıcı’ya devretti.

Devir teslim törenine T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammed Hekimoğlu, T.C. Dışişleri Bakanlığı Tanıtım ve Kültürel İşler Genel Müdürü, Büyükelçi Deniz Çakar, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Etimesgut Belediye Başkan Yardımcısı Alaaddin Sonat, TRT Avaz Kanal Koordinatörü Sedat Sağırkaya’nın yanı sıra pek çok davetli katıldı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’un selamlaması ile başlayan etkinlikte konuşmacılar gerçekleştirmiş olduğu hizmetlerden ötürü Prof. Dr. Fırat Purtaş’a teşekkür ederken, yerine atanan Doç Dr. Bilal Çakıcı’ya çalışmalarında başarılar diledi.

Etkinlik kapsamında 11 yılı aşkın süredir TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürüten Prof Dr. Fırat Purtaş’a Kazakistan eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in hizmet madalyası ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Teşekkür Plaketi takdim edildi.

Devir teslim töreni’nin açılışında konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov: ”Sayın Purtaş, teşkilatımızın Türk dünyasının manevi mirasına sahip çıkma ve uluslararası bir kuruluş olma yolunda gösterdiği tüm çabalarda çalışmalarımıza büyük destek olmuştur. Bugün Sayın Purtaş’ı aramızdan ayrılan bir kişi olarak değil daimi bizden biri olarak gördüğümüzü bir kez daha ifade etmek isterim” diyerek 2008 yılından bu yana yapmış olduğu hizmetlerden ötürü Prof. Dr. Fırat Purtaş’a teşekkürlerini iletti. Genel Sekreter Kaseinov ayrıca, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un önerisi ve TÜRKSOY üyesi ülkeler kültür bakanlarının da destekleriyle yeni görevine başlayacak olan Doç. Dr. Bilal Çakıcı’ya başarılar diledi.

Devir teslim töreni sırasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy adına konuşan Bakan Yardımcısı Serdar Çam, görevi süresince başarılı çalışmalara imza atan Prof. Dr. Fırat Purtaş’a T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı adına teşekkür ettiklerini dile getirirken, görevi devralan Doç.Dr. Bilal Çakıcı’ya başarılar diliedi.

TÜRKSOY’un kültürel ve sanatsal çalışmalarla 21.yüzyılın Türk dünyasının asrı olduğunu en güzel şekilde ortaya koyacağına inandığını belirten Bakan Yardımcısı Serdar Çam, teşkilatın çalışmalarının dünyadaki rüzgarın tersine dönmesine katı sağlayacağına olan inancını vurguladı.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından Prof. Dr. Fırat Purtaş ve Doç Dr. Bilal Çakıcı misafirlere hitap etti.

Prof. Dr. Fırat Purtaş: ”TÜRKSOY’da görev yapmak ve sayın Genel Sekreterim Düsen Kaseinov ile birlikte çalışmak benim için herzaman gurur kaynağı oldu. Bu onurlu görevi gönül rahatlığı ile devretmenin memnuniyetini yaşıyorum. Sayın Çakıcı’ya başarılar dilerken sadece TÜRKSOY’a değil, tüm Türk dünyasına hizmet etmeye her zaman hazır olduğumu belirtmek istiyorum. Burada bulunan tüm kişiler TÜRKSOY’un misyonunu layıkıyla temsil eden kişiler. Bende buradaki herkesten çok büyük yardım gördüm. Geçen sürede dost olduğumuza inanıyorum, bu dostluğa sadık kalmaya gayret edeceğim. Bundan sonrada devletimize, milletimize birlikte hizmet etmeye devam edeceğiz.” diyerek TÜRKSOY’un çalışmalarında her zaman yer almaya devam edeceğinin altını çizdi.

Doç Dr. Bilal Çakıcı: ”Türk birliğinin tesis edilmesi en büyük dileğimizdir.”

Konuşması sırasında Prof. Dr. Fırat Purtaş’a teşekkürlerini ileten Doç. Dr. Bilal Çakıcı ise TÜRKSOY’un kuruluş felsefesine değinerek duygu ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi: ”Türk dünyasının gönül coğrafyası’nın haritasını çizmek, gönül dilinin sözlüğünü yazmak, gönüllerini ortak değerler etrafında buluşturmak; böylece geçmişi ile geleceği, doğusu ile batısı arasında sağlam köprüler kurmak amacıyla toplanmış büyük bir organizasyon Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı. Köktürk’ten bu yana “Türk” kökü üzerinde dallanıp budaklanmış ve çeşitli coğrafyalarda, çeşitli adlarla anılarak günümüze kadar gelmiş büyük bir milletin, ulaştığı her yerde ürettiği kültür, sanat, edebiyat mahsullerini tespit ve muhafazayı amaç ve misyon edinmiş bir kuruluş.

Altı kurucu üye ülke ve sekiz gözlemci ile 1993 yılından beri sayısız etkinliğe imza atmış; belirli yıl dönümlerinde düzenlediği bilimsel taplantı ve kongrelerle bu büyük milletin ruhunu, gönlünü aşk ve maneviyatla; aklını, bilim ve marifetle donatmış olan âbide şahsiyetleri anmaya devam etmiş, yine bu ülkelerde yaşayan sanatçıları ve sanatlarını muhtelif coğrafyalarda Türk halklarıyla buluşturmuş ve bu etkinliklerini kaydedip basılı ve görüntülü iletişim araçlarıyla yayımlamış bir teşkilat. Sayın Prof. Dr. Fırat Purtaş hocamdan bu kutlu nöbeti devralmak bendeniz için büyük bir şeref ve altından kalkabilmeyi umduğum ağır bir sorumluluktur. Lâyık görenlere, huzurlarınızda şükranlarımı arz ediyorum. Köklerimizden destek alarak Türklerin bayrağını göklere taşımak hepimizin boyun borcudur. Duamız Türk dünyasının birliğinin, dirliğinin daim olmasıdır. Kültürü, sanatı, bilimi ile çağdaş uygarlık seviyesini yakalamış güçlü ülkelerin kardeşlik duygusuyla hareket ettiği bir Türk Birliğinin tesis edilmesi en büyük dileğimizdir.

GBNews